O dobroczynnym wpływie puzzli na naszą kondycję można by pisać bardzo długo. Są one wspaniałą rozrywką nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Ich rodzajów jest bez liku, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Data dodania: 2015-01-23

Wyświetleń: 3022

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Puzzle, czyli pożyteczna rozrywka dla każdego

Sklepy z puzzlami oferują puzzle artystyczne, 3D, panoramiczne, ze zwierzętami, humorystyczne, ze słynnymi obrazami itd. Świat puzzlomaniaków stoi przed nami otworem, nie pozostaje więc nic innego, jak dowiedzieć się na temat puzzli czegoś więcej.

Wycinek historii

Pierwsze puzzle powstały podobno za sprawą Johna Spiltsbury’ego, angielskiego kartografa, który w celach naukowych naklejał mapy na cienkie
deski, a potem rozcinał je wzdłuż granic państw. Sposób ten dość szybko się rozpowszechnił i niedługo potem zaczęto używać go w angielskich szkołach. Puzzle świetnie sprawdziły się w roli edukacyjnej, wymyślono więc także układanki dla dorosłych. Obrazki przedstawiały wydarzenia historyczne lub ważne osobistości. W drugiej połowie XIX wieku puzzle rozprzestrzeniły się poza Anglię. Ich twórcy wpadli także na pomysł, żeby do ich rozcinania używać piły włośnicowej, co zwiększyło dokładność elementów. Na początku XX wieku rozcinano już obrazki wszelkiej maści, a używano do tego specjalnych maszyn.

Dla najmłodszych…

Dziś puzzle znane są każdemu z nas. Kto w dzieciństwie nie układał ich choć raz? Zresztą nawet jako dorośli możemy robić to sami, bądź pomagać w tym naszym pociechom – zwłaszcza, że edukacyjnego aspektu puzzli nie można przecenić. Dopasowywanie elementów od najmłodszych lat zwiększa nie tylko koncentrację najmłodszych, ale wzmaga także ich kreatywność. Nie można również zapominać, że układanie puzzli wpływa też na rozwój zdolności przestrzennych oraz logicznego myślenia. Dziecko, bawiąc się puzzlami, uczy się więc najważniejszych rzeczy, które przydadzą mu się zarówno w szkole, jak i w późniejszym życiu.

Puzzle dla dzieci muszą być jednak odpowiednio przystosowane do ich potrzeb. Najważniejsza jest wielkość elementów, która może zmniejszać się wraz z wiekiem dziecka. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by części nie były zbyt małe, bo nasza pociecha może je połknąć. Warto zadbać także o to, by dziecięce puzzle były atrakcyjne wizualnie – najlepiej, by obrazek był kolorowy, ale przejrzysty. Układanka może mieć wtedy podwójną wartość - dziecko nie tylko nabędzie ważne umiejętności, ale pozna także wiele nowych nazw (np. zwierząt). Dopasowywanie fragmentów obrazka usprawni też dziecięcą koordynację wzrokowo-ruchową.

… i dla trochę starszych

Puzzle dla dorosłych są niemal tak popularne, jak dla dzieci. Umiejętność koncentracji mamy wprawdzie już opanowaną, nie zaszkodzi jednak zadbać o kreatywność czy zdolność logicznego myślenia. Najważniejsze w puzzlach dla dorosłych jest jednak to, że można się przy nich zrelaksować. Oderwanie się choć na chwilę od problemów codzienności pomoże oczyścić umysł i wrócić do życia z nową dawką energii. Poza tym, kto nie lubi dobrej zabawy?

Producentów, tworzących układanki dla dorosłych jest wielu. Puzzle Heye na przykład mają w ofercie aż 18 kategorii, według których podzielone są
układanki. Każdy może wybierać więc do woli, w zależności od preferencji. Miłośnicy sztuki znajdą tam puzzle artystyczne. Ci, którzy wolą patrzeć na świat przez pryzmat obiektywu, zachwycą się puzzlami, wykonanymi na podstawie ciekawych fotografii. Są tam też puzzle panoramiczne, które po ułożeniu można powiesić na ścianie w salonie.

Wymienione wyżej układanki są jednak w pewien sposób standardowe. Wymagających puzzlomaniaków mogą one nie zadowolić – twórcy puzzli mają jednak na to sposób. Jakiś czas temu, do sklepów wprowadzono puzzle„Wasgij”, których nazwa to odwrócone angielskie słowo „jigsaw” oznaczające nic innego, jak właśnie układankę. Wasgij to dość nietypowe puzzle, ponieważ nie układamy tego, co widzimy na obrazku, ale to, na co patrzą umieszczone na nim postacie. Możemy więc jedynie zgadywać, co też oni mogą widzieć. Uporanie się z puzzlami bez podstawowego wzorca jest trudne, ale nie niemożliwe. Z pewnością jest to nie lada wyzwanie i świetna zabawa.

Puzzle zamiast obrazu

A co właściwie robi się z puzzlami, które zostały już ułożone? Można oczywiście ponownie je rozsypać i ułożyć jeszcze raz. Ciekawszym wyjściem będzie jednak… zawieszenie ich na ścianie. Aby tego dokonać, stosuje się specjalne akcesoria do puzzli. Najważniejszy jest klej i coś do podklejenia puzzli – może to być deska lub sklejka. Sposobów podklejania jest tyle, ilu podklejających, trudno więc opisać uniwersalną metodę. Zasadą, której każdy powinien się jednak trzymać, jest oczywiście to, że puzzle powinny się trzymać i być ze sobą mocno sklejone. Inaczej mogą odpadać, co popsuje cały efekt.

Układanie puzzli to pożyteczna rozrywka dla każdego – i, w przeciwieństwie do wielu innych, nie mająca wad. Puzzle nie tylko rozwijają bowiem umysł, ale także łączą ludzi. Układać je może zarówno dziecko, jak i rodzice czy dziadek lub babcia. Dlaczego nie robić więc tego razem? Puzzlomaniacy wciąż udowadniają, że wieczorów nie trzeba spędzać przed komputerem. Lepiej usiąść na podłodze i układać puzzle.

Wszystkich chętnych do układania i zainteresowanych puzzlami zapraszamy do naszego sklepu ART PUZZLE.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena