Wielu z nas, jako małe dzieci, posiadało w domu kolorowanki z bajek. Niektórzy woleli kolorowanki z dinozaurami, inni autami czy kolorowanki świąteczne, z bałwanami, mikołajami i reniferami. Czasy się jednak zmieniają i powstały strony oferujące kolorowanki online, przenosząc całą zabawę do internetu. Czy ich zalety przewyższają fakt, że dzieci będą musiały spędzić więcej czasu przy komputerze?

Data dodania: 2021-01-19

Wyświetleń: 857

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kolorowanie a rozwój dziecka - czy kolorowanki dla dzieci są ważne?
  1. Kolorowanki a rozwój dziecka
  1. Kolorowanki online - czy warto?
  1. Kolorowanki dla dzieci - jakie wybrać?

Kolorowanki a rozwój dziecka

Wiadomo nie od dziś, że wszystkie artystyczne formy wyrażania siebie, takie jak literatura czy sztuka, wzmacniają umysł dziecka, a przede wszystkim, jego wyobraźnię. Nie inaczej jest w tym wypadku - kolorowanki, nie dość, że pomagają mu się rozwijać artystycznie, to także motorycznie - wykonywanie odpowiednich ruchów ręką, ćwiczy ją, zbliżając naszego malucha o krok bliżej, do kariery malarza, instrumentalisty, ale także zegarmistrza czy jubilera, czyli zawodów, które wymagają bardzo rozwiniętej koordynacji pomiędzy ruchem rąk, a okiem. Jeśli chcemy zadbać o właściwy rozwój naszych dzieci, warto zapewnić mu wiele zróżnicowanych form rozrywki, które jednocześnie pozwolą mu się rozwijać - w tym także poprzez kolorowanki.

Dawniej, używano kredek i flamastrów, a dziś - kolorowanki online to godziny spędzone przy komputerze. Czy wciąż są jednakowo pożyteczne, jak ich starsze, analogowe odpowiedniki, na których wychowały się starsze pokolenia?

Kolorowanki online - czy warto?

Strony, takie jak kolorowanki.net.pl, oferują szeroki wachlarz kolorowanek, dostosowanych nie tylko do wieku naszych dzieci, ale również ich zainteresowań - a te, jak wszyscy wiemy, zmieniają się nawet kilka razy w tygodniu, dobrze jest mieć więc pod ręką możliwość wyboru. Czy jednak możemy spokojnie pozwolić naszym pociechom na spędzanie godzin, na klikaniu w kolorowanki z dinozaurami, czy kolorowanki z bajek? Odpowiedź brzmi: nie. Prawda bowiem leży po środku i nie dotyczy kolorowanek, ale sposobu, w jaki wychowujemy młode pokolenie.

Korzystanie z komputera w nadmiarze może sprawiać problemy - bombardowane hormonem szczęścia dzięki natychmiastowej gratyfikacji, nasze dzieci mogą mieć problem z wieloma czynnościami, jednak przede wszystkim, może osłabić się ich możliwość skupienia. Dlatego powinniśmy dostosować ilość czasu spędzanego przez nich przed komputerem do wieku - młodsze dzieci, nie powinny grać na komputerze czy serfować po internecie tak często, jak robią to ich starsi rówieśnicy, ponieważ wykształcą nie tylko złe nawyki, ale ograniczą swój rozwój dzięki materiałom, które ich do niego nie pobudzają.

Na szczęście nie grozi to tym, którzy korzystają z maszyny pod opieką rodziców - godzina, czy dwie dziennie, spędzone nad kolorowanką online, nie zaszkodzi dzieciom. Pamiętajcie tylko, aby reagować na wszelkie niecodzienne zachowania, takie jak wybuchy gniewu czy zła postawa przy komputerze. Monitorujcie je, ale nie musicie się bać. Możecie odetchnąć i pozwolić im pomalować na fioletowo kolejnego t-rexa. Więcej dinozaurów, znajdziecie tutaj: https://kolorowanki.net.pl/dinozaury/.

Kolorowanki dla dzieci - jakie wybrać?

Gdy dziecko poprosi o kolorowanki z samochodami, zastanówmy się, co w nich znajdzie. Nie wszystkie kolorowanki, przeznaczone są dla dzieci w dowolnym wieku. To, co powinniśmy wziąć pod uwagę, to tematyka kolorowanek - czy są to postacie z bajek i programów telewizyjnych, które dzieci kojarzą? Czy są to bohaterowie? Jeśli wybierzemy kolorowanki, których nasze pociechy nie rozpoznają, mogą szybko stracić zainteresowanie. Drugą kwestią, jest stopień ich złożoności - niektóre kolorowanki skierowane są do starszych dzieci, a są nawet takie, które stworzono z myślą o dorosłych(pełnią one funkcję odstresowującą). Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup kolorowanek, bądź wybór kolorowanki online, sprawdźmy, czy nasze dziecko sobie z nią poradzi. Ostatnie, czego byśmy chcieli, to skomplikowane wzory geometryczne, które nie przedstawiają dla dzieci żadnych wartości lub mnożące się niewielkie elementy, trudne do opanowania przez kilkulatków.

Ważną kwestią, o której nie możemy zapomnieć, są też zainteresowania naszych dzieci. Niezależnie od wieku i płci, bywają one różne, dlatego powinniśmy postarać się, aby dostosować kolorowanki do tych, którymi obecnie się zajmują. Córka chce zostać policjantką? Dobrze, więc niech pokoloruje swój pierwszy radiowóz lub mundur. Syn chciałby zostać pilotem? Cóż, najlepsze byłyby kolorowanki skierowane do fanów lotnictwa, zawierające różne typy samolotów. Pamiętajmy, że kolorowanki są wyłącznie środkiem do rozbudzenia wyobraźni, a to dzieci kreują w nich swoją rzeczywistość. Wybranie materiału, który ma większą szansę przebić się do ich świata, z pewnością zostanie z nimi na dłużej, a może nawet rozpali nową pasję, która zaowocuje w przyszłości - dobrą pracą, czy też wyjątkowymi kompetencjami, pożądanymi zarówno w domu jak i na rynku pracy. Inwestując w rozwój, nigdy nie wybieramy źle.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena