Udowodniono naukowo, iż kompozycje spodni, sukienek, bluz, swetrów, koszulek i wszelkich innych ubrań jakie na siebie zakładasz nigdy nie powstają przypadkowo, a są zazwyczaj działem kombinacji podanych powyżej atrybutów.
Kolory bowiem, analogicznie do muzyki, odpowiadają za nastroje, uczucia i emocje. mają one właściwości terapeutyczne ponieważ stymulują ludzki układ nerwowy. Nic zatem dziwnego, iż gdy wchodzisz do sklepu z ubraniami sięgasz odruchowo po określoną paletę barw. Doskonale widać to gdy chcemy odmienić naszą szafę – nawet wówczas podświadomość nakazywać Ci będzie zakup z tej samej palety. Jeśli zakładasz kolor który lubisz, ukazujesz po prostu swoje wnętrze, uczucia, doświadczenia oraz przeżycia życiowe.
Co oczywiste codzienne nastroje podlegają fluktuacjom co oznacza, iż w różnych dniach mogą Ci się podobać zupełnie inne barwy. Jeśli masz dobry humor, czujesz się pełna energii i tryskasz optymizmem zapewne z chęcią ubierzesz się w kolory żywe, jasne i pełne energetycznego przekazu. Tak zwany „apetyt na kolor” bardzo często powiązany jest z danym stanem emocjonalnym, a także duchowym, który obecnie ma miejsce w naszej duszy i umyśle.
Ciekawe są następujące obserwacje – kobieta, która podczas trwania związku nosiła raczej stonowane barwy (na przykład pastele, czerń czy tez fiolet) po rozstaniu nagle zaczyna ubierać się w kolory skrajnie krzykliwe w stylu ostrej czerwieni czy różu. Chce ona w ten sposób zamanifestować swoją aktywność, niezależność, bycie silną i zdecydowaną osobą. W tym kontekście od razu inaczej patrzy się na dawny obyczaj noszenia czerni jako symbolu żałoby przez wdowy i ubierania się przez nie jaśniej po wygaśnięciu zwyczajowego okresu smutku.
Kolor mówi więc nie tylko o chwilowych nastrojach ale także o głębszych potrzebach i stanach Twojej świadomości i wyraża Twój stosunek do innych oraz do życia. Jeśli bowiem jesteś przekonana o swojej pozycji, pewna siebie oraz swych umiejętności z pewnością będziesz zainteresowana ubieraniem się w sposób przykuwający uwagę (ale niekoniecznie w sposób negatywny), natomiast gdy masz tak zwany „słabszy okres w życiu” chętnie przywdziewasz barwy „kamuflujące” Cię wśród tłumu, które zapewniają anonimowość.
Znajomość tych kilku podstawowych zasad dotyczących ubioru człowieka pozwala lepiej zrozumieć w jaki sposób działa ludzka psychika i tak zwana „psychologia ubioru”. Oznacza ona po prostu chęć do wyrażenia siebie, nie zawsze możliwą, a często tłumioną przez ograniczenia społeczne i bariery psychologiczno-psychiczne tkwiące w Twojej głowie. Polecam Ci więc bawić się kolorami i zestawiać je w zaskakujące kompozycje, oczywiście czyniąc wszystkie ze smakiem i w odpowiednim guście.
Kolor bowiem to coś co zdefiniuje Cię w oczach innych ludzi, a Tobie samej pozwoli na podbudowanie własnej pewności siebie i zbudowanie odpowiedniego image’u wymaganego dla osoby takiej jak Ty i spełniającego kryteria, jakie sama sobie narzucisz. Baw się więc nim ale pamiętaj o dobrym guście i smaku!