Niestety, bardzo często są to tylko zręczne pułapki i chwyty marketingowe, które nie przynoszą nam żadnej korzyści. Jak się przed nimi ustrzec? Zapraszam do przeczytania kilku moich sposobów.
- Ceny sprawdzaj w czytniku
Bardzo często na półkach w supermarketach panuje wielki bałagan, zwłaszcza gdy jest to półka opatrzona wielkim napisem „promocja!” Ceny są przekreślone albo zalepione; inna kwota jest podana na półce, inna na samym produkcie, a jeszcze inną usłyszysz w kasie. Dlatego, żeby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań, zawsze sprawdzaj ceny w czytniku. Pamiętaj, że masz prawo kupić daną rzecz po cenie, która widnieje na opakowaniu - niezależnie, jakie „nieprawdopodobne” obniżki proponują promocje na Święta.
- Zbieraj paragony
W świątecznym zamieszaniu można łatwo przeoczyć wadę kupionego przedmiotu. Może się też okazać, że prezent, który komuś podarowaliśmy, jest chybiony lub uszkodzony. Trzeba go wtedy zareklamować. Pamiętaj więc, by zawsze patrzeć, czy dana rzecz jest objęta gwarancją i trzymać gdzieś paragon. Bez tego potwierdzenia sprzedaży nie będziesz w stanie nic udowodnić; nie będziesz też miał możliwości zwrotu zakupu.
- Patrz na datę ważności
Bardzo często w supermarketach, w ramach promocji na Święta, sprzedawcy oferują produkty już przeterminowane lub ze skróconą datą ważności. Wiadomo - zapotrzebowanie na jedzenie zwiększa się, ludzie się spieszą i biorą, co tylko im wpadnie w ręce. Nie popełniaj tego błędu. Zawsze zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia i datę ważności danego produktu. Nic Cię to nie kosztuje, a może zaoszczędzić nieprzyjemnych rewolucji żołądkowych podczas Świąt.
- Nie ufaj promocjom i gratisom
To zwyczajne chwyty marketingowe. Bardzo często pozornie obniżona cena przed Świętami to po prostu cena listopadowa. W grudniu wszystkie koszty idą w górę, by potem móc zostać „zaniżone” przez wielkie promocje na Święta. Prezenty gwiazdkowe warto więc kupować już w listopadzie. Kolejna sprawa to wielopaki i gratisy. Nie daj się na to nabrać i kupuj po prostu tylko to, czego potrzebujesz. Dzięki temu zwyczajnie nie przepłacisz.
- Nie śpiesz się
Najważniejsza kwestia. Pośpiech jest przyczyną wielu błędów konsumentów. A czas przed Bożym Narodzeniem i wszechobecne promocje na Święta tylko sprzyjają bieganiu po kolejnych sklepach i kupowaniu wszystkiego, co nam wpadnie w ręce. Dobrze jest więc wszystkie zakupy zaplanować odpowiednio wcześniej oraz wszędzie chodzić z listą. I nie spieszyć się.