W tym roku aż 46% Polaków kupi prezent w Internecie. Jeśli należysz do tej grupy i nie masz jeszcze prezentu, poznaj trzy sposoby na to, aby w tej świątecznej gorączce nie dać się oszukać i otrzymać prezent w oczekiwanym terminie.

Data dodania: 2013-12-29

Wyświetleń: 1423

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kupujesz prezent w sieci? Poznaj 3 sposoby na to, aby nie dać się oszukać

Z raportu opracowanego przez Deloitte wynika, że najczęściej znajdowanymi pod choinką  prezentami będą w Polsce tym roku kosmetyki i książki. Przeciętne polska rodzina wyda na świąteczne zakupy 1126 złotych. Prezenty w tym roku będziemy kupować w tańszych sklepach – zależy nam, by prezent był trafiony, ale kupimy go tam, gdzie sprzedawca zaoferuje niższą cenę. Aż 71% Polaków zaopatrzy się w świąteczne sprawunki między 1 a 24 grudnia.

Podsumowując, bożonarodzeniowych zakupów dokonamy w pośpiechu i głównie w Internecie. To wręcz wymarzone okoliczności dla oszustów internetowych – ci tylko czyhają na nasze przeoczenie i możliwość opustoszenia naszych kieszeni. Dlatego w momencie, kiedy wybierzesz już prezenty i właśnie będziesz miał zamiar kliknąć przycisk „Kupuję!”, pamiętaj o trzech wskazówkach.

Jak rozpoznać oszusta? 

Wyłudzenie danych, kupno bubla lub towaru, który nigdy nie istniał to tylko niektóre z zagrożeń, jakie na Ciebie czyhają. Najbardziej wprawieni w fachu e-oszuści przygotowują nawet całe sklepy internetowe oferujące towary, które nigdy nie dotrą do Twoich rąk. Jak ustrzec się przed takimi wpadkami? 

  • sprawdź, czy sprzedawca istnieje – czynny mail i numer telefonu podane na stronie internetowej to nie dowody na istnienie sprzedawcy. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź adres firmy i porównaj go z danymi do przelewu. Idealnie byłoby, gdyby udało Ci się pozyskać NIP przedsiębiorcy i sprawdzić na stronie KRS, czy taka firma rzeczywiście została kiedykolwiek zarejestrowana. Jeśli przedsiębiorca
    z jakichś względów nie chce podać swoich pełnych danych, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia
  • sprawdź opinie o sprzedawcy w sieci – o ile te pozytywne należy traktować 
    z przymrużeniem oka, o tyle negatywne przeważnie nie biorą się znikąd. Jeśli sprzedawca kiedykolwiek kogoś oszukał i nie podjął działań w celu wyjaśnienia sporu, z pewnością znajdziesz informację o tym w Internecie
  • zwróć uwagę na adres internetowy banku – może zdarzyć się, że oszuści przekierują Cię na stronę, która wygląda identycznie jak strona Twojego banku, ale jest dostępna pod inną domeną, np. zamiast www.twojbank.pl, znajdujesz się na stronie www.twoj-bank.pl. Pod żadnym pozorem nie wpisuj swoich danych do logowania, bo w ten sposób podasz je na tacy oszustowi

Kiedy zamówić, by prezent dotarł na czas? 

Na początku artykułu powoływałam się na estymacje Deloitte z których wynika, że 71% Polaków kupi prezent między 1 a 24 grudnia. Pamiętaj o tym – tak duże zapotrzebowanie może spowodować, że paczki będą docierać z lekkim opóźnieniem.

-  Wszystkim zamawiającym prezenty w sieci radziłbym zamówić je z co najmniej dwudniową rezerwą czasową. Ze względu na zwiększoną ilość przesyłek, w pierwszej kolejności doręczane są te ekspresowe, a standardowe z niegwarantowanymi terminami dostarczenia czekają na swoją kolejkę. Dużą rolę w ewentualnych opóźnieniach odgrywają również warunki pogodowe. W zeszłym roku niektóre firmy nie poradziły sobie z niesprzyjającą pogodą, co spowodowało 1-2-dniowe opóźnienia – przestrzega broker kurierski.

Pamiętaj też, że w ostatnich latach pojawiło się wiele sklepów, które sprowadzają towar z zagranicy dopiero na Twoje zamówienie, czyli po dokonaniu wpłaty na ich konto. Właściciele takich e-biznesów co prawda informują kupującego, że na produkt należy czekać nawet do 40 dni, ale klientom zdarza się tę wiadomość przeoczyć. Sytuacje takie dotyczą głównie aukcji internetowych. Przed zakupem przeczytaj dokładnie wszystkie informacje dotyczące transakcji. W przeciwnym wypadku Twój prezent może dotrzeć na Trzech Króli, a jedynym winnym będzie Twoja nieuwaga. 

Nie ufaj kuszącym promocjom, sceptycznie podchodź do reklam 

Wyprzedaże zimowe zaczynają się po świętach, a nie przed nimi – pamiętaj o tym. Każda podejrzanie atrakcyjna oferta powinna obudzić Twoją czujność – to jeden z podstawowych, wciąż skutecznych oszukańczych tricków. Podczas wyboru e-sklepu pamiętaj też, że reklamy graficzne w Google oraz pozycjonowanie może wykupić każdy. Wszechobecność reklam sklepu oraz piękne plakaty promocyjne nie są gwarantem wiarygodności. Nie daj się ponieść emocjom i pośpiechowi i zawsze sprawdź dane oraz opinie o firmie, której planujesz powierzyć swoje pieniądze.

Wraz z rozwojem e-gospodarki będzie rosła również ilość oszustów, pragnących wykorzystać nieuwagę kupujących. Na szczęście nie jesteśmy wobec nich bezbronni – wystarczy podstawowa wiedza i skupienie, by móc w pełni korzystać z zalet zakupów internetowych. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena