Czy faktycznie możemy wpływać na to, czy nowo poznana osoba nas polubi? Nigdy nie ma stuprocentowej pewności ale da się znacząco zwiększyć na to szanse. Zatem na czym polega sterowanie sympatią?

Data dodania: 2014-11-09

Wyświetleń: 3235

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sterowanie sympatią

Gdy rozmawiasz z osobą, która nadaje na zupełnie innych falach, lub po prostu Cię nie lubi, konwersacja nie jest zbyt porywająca. Obie strony nie czują się komfortowo w tej sytuacji. Często pojawia się drętwa cisza, bo nie macie o czym rozmawiać. Może być też tak, że osoba ma do Ciebie neutralny stosunek, jednak w Twojej opinii nie darzy Cię sympatią. Przekłada się to bezpośrednio na jakość rozmowy.

Jak byłoby wspaniale, gdybyś mógł odwrócić tę sytuację o 180 stopni. Konwersacja od razu nabrałaby dynamizmu i obojgu wam poprawiłby się humor. Nawet, gdyby skończyły Wam się tematy, cisza nie stanowiłaby problemu, bo czulibyście się komfortowo w swoim towarzystwie.

Jest kilka czynników, które możesz wykorzystać do sterowania sympatią:

  • Bliskość – im bliżej siebie rozmawiacie, tym lepsza relacja jest między Wami. Oczywiście nie należy przesadzać, trzeba uszanować przestrzeń osobistą rozmówcy.
  • Atrakcyjność fizyczna – osoby ładniejsze, dobrze ubrane darzymy większą sympatią.
  • Pozytywne skojarzenia – lubimy ludzi, którzy kojarzą nam się z czymś przyjemnym.
  • Wymiana społeczna – zrównoważenie między „dawaniem”, a „braniem” w rozmowie.
  • Sympatia do nas samych – lubimy osoby, które lubią nas.

I moim zdaniem najważniejsze:

  • Podobieństwo – im bardziej rozmówca jest podobny do nas, tym większą uzyska sympatię.

Jeśli spojrzysz na swojego przyjaciela na pewno dostrzeżesz wiele podobieństw między Wami. Może macie wspólną pasję, ubieracie się w podobny sposób, lubicie te same książki itp. Podobieństwo można wykorzystać do sterowania sympatią również na krótką metę, czyli w pojedynczej rozmowie, na przykład kiedy poznajesz kogoś nowego.

Nie musisz się od razu pytać tej osoby, czy lubi kajakarstwo albo jakie filmy ogląda. Łatwiej i skuteczniej będzie wpłynąć na podświadomość odbiorcy. Osiągniesz to stosując technikę lustra, czyli zachowuj się tak jak on. Oczywiście nie naśladuj każdego ruchu ale podążaj za jego mową ciała i sposobem mówienia.

Sterowanie sympatią nie jest wielką sztuką. Bycie dobrym słuchaczem, to już połowa sukcesu. Dam Ci jeszcze na koniec radę, która bardzo wpłynęła na moje kontakty z ludźmi. Do każdej rozmowy podchodź z dobrym nastawieniem i uśmiechem na ustach (Oczywiście są wyjątki, nie możesz się uśmiechać, gdy ktoś Ci mówi, że umarła jego babcia). Z pewnością zostaniesz odebrany jako osoba sympatyczna i pogodna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena