W nlp mapy to metafora „światopoglądu”, odbierania rzeczywistości przez różne osoby. NLP uczy, że to co dla Ciebie jest prawdą dla kogoś innego już może być zupełnie inne, gdyż każda osoba posługuje się indywidualną „mapą” rzeczywistości, którą konstruuje poprzez zmysły, doświadczenie.

Data dodania: 2011-11-28

Wyświetleń: 1693

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W procesie odwzorowania rzeczywistości jesteśmy selektywni (nasz umysł nie jest w stanie przetworzyć wszystkich bodźców, które odbiera). Uwzględniamy to co przechodzi przez nasze „filtry”. Takimi filtrami są:

* nasze dotychczasowe doświadczenia
* wpływy kulturowe
* język, słownictwo, którym się posługujemy
* przekonania i oczekiwania
* wartości
* zainteresowania

To co uwzględniamy w swoich mapach wyznacza nasz sposób funkcjonowania, rozumienia rzeczywistości. Tak więc przefiltrowane informacje, odpowiednio oznakowane, tworzą nasz wewnętrzny model świata. Dla każdego będzie on trochę inny. Przykładów nie trzeba szukać daleko – dla jednych pies będzie miłym zwierzątkiem domowym, a dla kogoś innego może być jedną z fobii ponieważ np. został pogryziony przez psa i teraz jego umysł zgeneralizował „każdy pies ma zęby, a więc każdy może cię pogryźć”. Taką mapą jest np. ta opisana w książce R. Kiyosakiego („ucz się dobrze, skończ studia, znajdź dobrą pracę itd”). Jest to bardzo często używana mapa w społeczeństwie i wielu rodziców ją funduje swoim dzieciom (wcale nie musi być zła – choć w moim osobistym mniemaniu jest).`Różnice w postrzeganiu świata bardzo często wywołują niezrozumienie lub wręcz kłótnie. Zdanie typu „nie lubię świąt” może wywołać oburzenie kogoś innego „jak można nie lubić świąt?”. Dla jednej z tych osób święta mogły zostać zapamiętane jako ciepłe słowa od rodziny, prezenty, a dla drugiej jako wieczne kłótnie rodziców, pijaństwo, przemoc.

Dariusz Misiuna zauważa, że

"(…) prawda jest czymś subiektywnym dla każdej jednostki, ponieważ nikt z nas tak naprawdę nie mówi tym samym językiem. Wypowiadamy te same słowa, ale rozumiemy je w odmienny sposób. Nasza wolność wynika z tego, że potrafimy to dostrzec. Kiedy zaś jesteśmy zaślepieni przyswojoną sobie mapą i staramy się gwałtem narzucić ją innym, niszczymy otaczającą nas przestrzeń doświadczenia."

Dlatego zawsze należy zastanowić się co mogę zmienić w swojej mapie żeby osiągnąć sukces? Co posiadają mapy ludzi, którzy go osiągnęli? Jeżeli nie zgadzasz się z poglądem kogoś innego to to nie oznacza, że ta druga osoba nie ma racji tylko, że jej mapa różni się od twojej. Zawsze starajmy się zrozumieć poglądy innych osób!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena