XXI wiek przynosi nam "mody" i trendy z Zachodu. Rozwijają się nowe technologie, ale do głosu coraz częściej dochodzą też..."stare", produkowane na małą skalę. Za tym właśnie tęsknimy.

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 901

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rękodzieło funkcjonuje od lat. Od pewnego czasu zastępuje je modne słowo – handmade. Ręczne wyrabianie różnych rzeczy, głównie biżuterii, stało się prawdziwym fenomenem. Dzisiaj każdy chce zrobić coś samodzielnie albo kupuje rękodzielnicze cudeńka, jeśli oczywiście nie jest uzdolniony manualnie.       
 

Handmade święci dzisiaj prawdziwe triumfy. Być może powodem tego jest fakt, że w epoce gdzie wszystko jest robione taśmowo, gdzie wszystko jest mało oryginalne, ludzie zatęsknili za tym co jest unikatowe, oryginalne. Takie bowiem jest przecież założenie handmade – zrób sam, będziesz miał jedyne niepowtarzalne. W dobie produktów z metką ,,Made in China” jest to nie lada luksus.


Dobrze, ale co można zrobić techniką handmade? Śmiało można powiedzieć, że chyba prawie wszystko.  Zależy od fantazji, umiejętności, samozaparcia i rzadziej zasobów finansowych. O ile np. przerabianie swoich starych ubrań na nowe nie kosztuje prawie nic, to już np. by wykonać sztuczną biżuterię, najczęściej trzeba kupić pewne półprodukty. Fabrykaty też swoje kosztują – w zależności od tego ile ich potrzebujemy, jakie kamienie wybieramy itd. Najczęściej jednak rzeczy wykonane techniką handmade są tanie. O to właśnie chodzi, by ze starego zrobić nowe, albo z niczego coś.        


W internecie istnieją setki blogów poświęconych handmade. Pokazują one jak ze starych ubrań lub wygrzebanych za grosze z tzw. ,,szmateksów” zrobić oryginalne, niepowtarzalne ubrania tanim kosztem. Np. przeszywając coś, skracając, lub dodając tanich ozdób, takich jak koronka kupiona w pasmanterii. Istnieją osobne sekcje handmade poświęcone właśnie przerabianiu ubrań, ozdabianiu butów, torebek i dodatków, wykonywaniu ozdób takich jak np. malowane porcelanowe kubki czy ozdabianiu swojego domu za pomocą szpargałów dostępnych wszędzie.  


Jednym z najpopularniejszym z działów handmade jest biżuteria, która zresztą jest prawdziwym hitem. Biżuteria handmade straciła już zresztą nieco na swojej niszowości, bo dzisiaj setki osób zarabia właśnie w ten sposób, najczęściej na aukcjach internetowych. Inni wciąż robią ozdoby tylko dla siebie, rodziny i znajomych.      

Niemmniej jednak to też sposób na biznes z prawdziwego zdarzenia. Pracownie artystyczne tworzą handmadowe produkty na "masową" skalę, prowadząc własne, dobrze prosperujące sklepy internetowe lub butiki, które są jednocześnie platformą dla projektantów. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena