Niestety niewielu z nich oznacza swoje produkty, przez co traci możliwość rozpoznawalności. Nie jest to związane z niechęcią do pozostawiania „podpisu”, ale ze strachem przed uszkodzeniem pracy. Rozwiązaniem tego problemu są naklejki ze słabym (usuwalnym) klejem.
Buduj swoją markę
Moda na rękodzieło cały czas wzrasta. Odbiorcy chcą posiadać rzeczy niepowtarzalne, z duszą. Dużą popularnością cieszą się produkty handmade, oraz produkty wykonane zgodnie z ideą recyclingu i upcyclingu. Dlatego rynek cały czas się powiększa. Zbudowanie swojej marki jest ważne zarówno dla twórcy jak i jej odbiorców. Dzięki temu prace są rozpoznawalne oraz zyskują dodatkową wartość. Marka może być symbolem wysokiej jakości, włożonej pracy i serca w stworzony produkt.
Dużym utrudnieniem w oznaczeniu prac typu handmade jest ich delikatność. Wykorzystywane do ich produkcji materiały są podatne na zniszczenia mechaniczne. Słysząc o naklejeniu na swoją prace naklejki, większości z twórców od razu zrezygnowałoby z takiego pomysłu. Standardowa naklejka najprawdopodobniej zniszczyłaby prace, pozostawiła na niej stałe ślady kleju lub była niemożliwa do usunięcia.
Testy na materiałach handmade
Naklejki ze słabym klejem nie zniszczą powierzchni prac i łatwo odklejają się z każdego podłoża. Zostały przeprowadzone specjalne testy z udziałem materiałów często wykorzystywanych w dziedzinie handmade. Naklejki zostały przyklejone na kolorowe papiery różnej grubości, wiklinę papierową, korki, malowane szkło, drewnianą tacę, tekstylia oraz prace wykonaną techniką qullingu.
Wyniki testu:
-
Materiały nie został w żaden sposób uszkodzone po odklejeniu naklejek.
-
Naklejki nie pozostawiły po sobie śladu w postaci kleju, który z czasem mógłby się zabrudzić.
-
Usunięcie naklejek nie wymagało wysiłku
-
Naklejki nie odklejały się samodzielnie.
W przeprowadzonym teście naklejka zdała egzamin w 90% przypadków. Nie sprawdziła się ona jedynie w przypadku techniki qullingowej. Nie zniszczyła pracy, jednak ze względu na małą powierzchnię przyczepną odklejała się samoistnie. Warto zatem zaznaczyć, że w przypadkach, w których wiemy o niewielkiej możliwość przyczepność lepiej postawić na umieszczenie swojej naklejki na opakowaniu produktu, zamiast bezpośrednio na produkcie.