Wszystkim znane pompki są bardzo niedocenianym ćwiczeniem. Powszechnie uważa się, że za pomocą pompek nie można zbudować wielkiej formy. Jak na ironię niewiele osób jest w stanie wykonać 50 prawidłowych powtórzeń tego ćwiczenia. Wniosek z tego faktu każdy może wyciągnąć sam. Skoro pompki są tak łatwym ćwiczeniem to dlaczego tak wiele młodych mężczyzn sobie z nim nie radzi? Powód jest taki, że w rzeczywistości trening oparty na „zwykłych” pompkach wymaga niemałej pracy mięśni klatki piersiowej, które są jedną z największych partii mięśniowych, a także mięśni trójgłowych ramion (tricepsów). Tricepsy natomiast odgrywają kluczową rolę w budowaniu siły ramion. Ale to nie wszystko. O tym, jak dużo pompek jesteś w stanie zrobić, decyduje też siła mięśni naramiennych oraz mięśni stabilizujących, które odpowiadają za prawidłową pozycję. Natomiast osoby o słabych mięśniach brzucha będą wyginać ciało w łuk, co jest niedopuszczalnym błędem, niweczącym prawidłowe wykonanie tego ćwiczenia. Zatem, nie takie pompki łatwe jak je malują. Doceń pompki, a Twoja forma zdecydowanie wzrośnie
Podciąganie na drążku jest ćwiczeniem o wiele bardziej wymagającym niż wcześniej wspomniane pompki. Wiele osób nie potrafi podciągnąć się ani razu. Dla dużej liczby ćwiczących 10 podciągnięć jest barierą nie do pokonania. Ponadto podciąganie na drążku angażuje największą grupę mięśniową – plecy. Tak, to właśnie plecy decydują o tym czy jesteś silnym facetem. A podciąganie? Jest wyznacznikiem siły żołnierza w różnych armiach świata, stosuje się je podczas szkolenia policji, ma zastosowanie w rozmaitych sportach od kulturystyki poprzez lekkoatletykę aż po sporty walki. To wszechstronnie budujące siłę ćwiczenie po prostu musisz wykonywać, niezależnie od tego czy trenujesz na siłowni, czy w domu. Natomiast drążek do podciągania, który samodzielnie zamontujesz w domu, z łatwością znajdziesz w wielu sklepach sportowych.
Pompki na poręczach potocznie zwane dipami, to kolejne ćwiczenie budujące siłę, które powinno znaleźć się w repertuarze osoby trenującej w domu. W przypadku pompek na poręczach, cała masa ciała dźwigana jest wyłącznie przez ręce i na tym polega ich trudność. Nogi nie opierają się o podłoże jak ma to miejsce w przypadku zwykłych pompek. Ponadto, podczas wykonywania dipów, mięśnie klatki piersiowej, barków, ramion oraz pleców pracują w innej płaszczyźnie co jest charakterystyczną cechą tego ćwiczenia. Jeśli do tej pory wykonywałeś pompki to bardzo dobrze. Spróbuj jednak pompek na poręczach, a będziesz zaskoczony efektami. Poręcze do domowego użytku możesz kupić w sklepie ze sprzętem sportowym lub zastąpić je dwoma krzesłami ustawionymi tyłem do siebie.
Pora na ostatnie ćwiczenie w tym zestawieniu. Trzy powyższe ćwiczenia kompleksowo rozwiną Twoje mięśnie górnej połowy ciała, ale co z nogami? Nogi stanowią znaczną część masy całego ciała, a zaniedbanie ich podczas treningu to olbrzymi błąd. Zatem zacznij robić przysiady. Istnieje wiele odmian tego ćwiczenia. Przysiady wykroczne, bułgarskie, na jednej nodze, rób przysiady według uznania. Najważniejsze jednak byś po prostu ćwiczył mięśnie nóg. W końcu używasz ich codziennie, a brak ich formy daje Ci się we znaki częściej niż zaniedbanie każdej innej grupy mięśni. Podczas wchodzenia po schodach, długiego spaceru czy pracy w ogrodzie Twoje nogi potrzebują być w formie. Nie zaniedbuj ich.
Dobrą formę można zbudować ćwicząc w zaciszu własnego pokoju. Skoncentruj się na czterech podstawowych ćwiczeniach domatora, a efekty przerosną Twoje oczekiwania.