Prezent
Niestety, dostał od Ciebie tablet, ale nigdy się do niego nie przekonał, wiec leży teraz w kącie. Zaczęłaś się jednak bardziej mu przypatrywać, gdzie ten Twój ojciec zmyka, kiedy ma chwilę wolnego czasu? Nakryłaś go! Ucieka do garażu, a tam majsterkuje.
Własny kąt
Co jednocześnie zauważyłaś – ma tam nieznośny bałagan i jakieś staro (na oko) wyglądające narzędzia. Po krótkiej rozmowie okazało się jednakowoż, że połowa z dostępnych w garażu narzędzi nie działa. Od razu zapaliła Ci się zielona lampka! Już wiesz, co kupisz mu na najbliższe urodziny – niezbędne akcesoria do majsterkowania. Od czego zacząć?
Wiertarka
To pierwsze, co przychodzi na myśl. Warto wybrać dobry sprzęt, choć dzisiaj mamy wysyp tanich wiertarek, które nie grzeszą jakością. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego niż prezent, który dość szybko się psuje. Może nawet, jeśli to wina sprzętu (wada produkcyjna) obdarowany sobie może pomyśleć, że zakupiłaś jakiś feler.
Przyznać trzeba jednak uczciwie, że wiertarka to dość ryzykowny wybór. Zamiast tego proponuję inne rozwiązania. Oto one.
Skrzynka narzędziowa
To zestaw, które przydaje się zawsze. Zaawansowani majsterkowicze mają takich skrzynek po kilka, więc nie ma ryzyka, że zakupiona przez nas skrzynka zostanie odstawiona na bok. Najlepiej wybierać pod kątem wielkości. To może dziwne, ale im mniej miejsca na własny warsztat, tym skrzynka powinna być większych rozmiarów. Skrzynka w takim układzie jest główną częścią warsztatu.
Drugi warunek odpowiedniej skrzynki na narzędzia to odpowiednia wytrzymałość. Skrzynka bowiem nie jest tylko miejscem, w którym przechowujemy narzędzia, służyć też bowiem powinna za taboret, za podstawkę do piłowania, a nawet za kowadło.
Zestaw wierteł
Wiertła mają to do siebie, że jak się nie gubią, to się łamią, a jak się nie łamią, to tępią. Zawsze jest więc z nimi problem. Warto dlatego pomyśleć o zakupie zestawu wierteł, takim czymś nie pogardzi żaden majsterkowicz. Przed zakupem jednak pamiętajmy, że istnieją trzy rodzaje wierteł. Pierwsze z nich służą do wiercenia w ścianach, drugie są do drewna, a trzecie uniwersalne wiertła – do metalu.
Zestaw śrubokrętów
Śrubokręty lubią się gubić lub zawsze brakuje akurat tego, który jest potrzebny. Pytamy się wtedy: „gdzie on się podział?”. To znak, że taki zestaw będzie odpowiednim prezentem dla każdego majsterkowicza. Musimy jednak wybrać odpowiednio. Pamiętajmy, że w amatorskim użyciu istnieją tak naprawdę dwa rodzaje śrubokrętów: płaski i krzyżakowy.
W zasadzie odpowiedni zestaw powinien być wyposażony po 3-4 wielkości w każdym kształcie (płaskim i krzyżakowym). Jednocześnie ważne jest, by śrubokręty miały izolowane metalowe części tak, by nie przewodziły prądu. Warto jednocześnie zakupić dobrej jakości śrubokręty. Te słabe łamią się bardzo szybko, solidne służą latami.