Piwo tworzy idealny związek z grillowanymi potrawami. A jeszcze takie, które zrobione jest własnym sumptem – genialnie. Jednak jakie piwo zrobić do potraw grillowanych? No, tu jest się nad czym zastanawiać, ale niestety – jeśli zaczniesz teraz, to jest i taka opcja, że na piwo poczekasz do kolejnego sezonu, zanim w pełni ono dojrzeje.

Data dodania: 2014-07-28

Wyświetleń: 843

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Piwo na grilla. Część 1.

Dawno, dawno temu

Był taki czas, w którym piwa z grillem w ogóle nie łączono, rezerwując je jedynie do najlepszych potraw z najbardziej wyszukanych kuchni. Dziś już każdy wie, że piwo do grilla jest niemal niezbędne – pasuje tu zdecydowanie lepiej niż większość win, ale jest i pewien haczyk: oczywiście nie każde piwo do każdej potrawy równie dobrze pasuje. Problem drugi: to, co znajdziesz na sklepowych półkach, często nie odpowiada jakością temu, co zdejmiesz z rusztu. Ja w artykule posłużę się kilkoma nazwami piw, ale tylko w celach informacyjnych, żebyś mógł się łatwo zorientować, jakich nut oczekiwać po idealnym trunku.

Zanim jednak dojdę do tego: przypominam, że piwo do grilla pasuje nie tylko ze względu na smak. Tradycja tego trunku oraz jego specyficzny skład sprawiają, że piwo w plenerze smakuje o wiele lepiej. Co prawda fanatycy diet twierdzą, że to puste kalorie, ale naprawdę – przy kilogramie pieczonej karkówki piwo pod tym względem wygląda zupełnie niewinnie.

Podstawowe zasady doboru

Zasada, którą teraz przedstawiam jest zasadą uniwersalną, a to oznacza, że stosować ją możesz przy wyborze piwa, wina, ale i każdego innego trunku. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić piwo, żeby pasowało do dania z rusztu, to powinno Ci pomóc. W gruncie rzeczy są to dwie reguły, po prostu przedstawia się je łącznie: chodzi o regułę dopełnienia lub kontrastu. W pierwszej części chodzi o to, aby tak dobrać smaki, aby przynajmniej dwie cechy rozpoznawane przez kubki smakowe były wspólne – im ich więcej, tym lepiej. W zasadzie kontrastu zakłada się, że co prawda wspólne nuty pojawiają się, ale w dalszym planie, natomiast uwagę ma zwracać różnica głównych nut smakowych.

Jedzenie z rusztu z zasady jest dość ciężkie i treściwe, dlatego dobierane piwa winny być lekkie i orzeźwiające, jeśli chcesz dopełnić smaku. Silnie gazowane piwa podaje się do przystawek i warzyw z rusztu, natomiast bogate, głębokie smaki idą w parze z deserami i tu zwracam uwagę na grillowane banany z czekoladą. Sery z grilla dobrze komponują się z piwami kwaśnymi, a do takich należy przede wszystkim seria piw pszenicznych. Takie samo piwo nieźle pasuje do ryb i wielu owoców morza. A jeśli z rusztu zejdzie kawał soczystego mięcha, to piwo powinno być już ciemniejsze i bogatsze – tym bardziej wyraziste, im więcej przypraw znalazło się w panierce.

Oczywiście sprawę można komplikować dalej, bo już kiełbasa kiełbasie nierówna, ale umówmy się: to stosunkowo subtelne zmiany smaku i jeśli znajdziesz choć jeden pasujący gatunek piwa, to będzie on odpowiedni do podania ze zdecydowaną większością pieczonych kiełbas. Konkretne rozwiązania – zdradzę już teraz – podaję w kolejnym artykule, a w tym jeszcze parę uwag.

Jakie cechy piwa podkreślają smak potraw?

Chciał, nie chciał, piwo na grillu, nawet najlepsze, jest najczęściej tylko dodatkiem. Palony aromat podkreśla smak grillowanych mięs, szczególnie tłustych, piwa delikatnie kwasowe wzmacniają smak ryb i owoców morza, owocowe aromaty niektórych piw pasują do mięs z daktylami, rodzynkami i śliwkami, a goryczka chmielowa wzmaga doznania smakowe pobudzane przez tłuste mięsa. Robiąc piwo, uwzględnij swoje preferencje także do co grillowanych potraw, bo top przydatna wiedza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena