Ile razy Ty lub Twoi znajomi zarzekali się, że od jutra biorą się za angielski? Domyślam się, że słyszałeś to wiele razy i niestety w taki sposób stawiając sprawę najpewniej nic nie zostało poczynione pomimo szczerej chęci. Jeśli natomiast będziesz mieć szczegółowy plan co konkretnie zrobisz, przez ile dni, jak długo i w jakiej ilości, Twój sukces będzie na wyciągnięcie ręki.
Wyzwanie może mieć formę kilkudniową, tygodniową, miesięczną, z wyzwań możesz również ułożyć cykl półroczny itd.
Nie ma znaczenia czy wyzwanie dotyczy nauki samodzielnej, czy też z lektorem, nie ma też znaczenia jakich narzędzi będziemy używać (książka, laptop, facebook, aplikacja), znaczenie ma tylko jedno: czy będziesz skuteczny(a) ! :)
Podsumowując wyzwanie językowe to przede wszystkim narzucenie sobie realnego planu i rytmu nauki, zobligowanie się do wykonania JASNO okreśonego zadania w JASNO określonym czasie.
Wyzwanie możesz stworzyć i zaprojektować samodzielnie lub skorzystać z gotowców, które szykujemy dla Ciebie na naszym serwisie.
Co przyda się w wyzwaniu?
Kalendarz wyzwań do skreślania dni, na którym również możesz notować swoje przemyślenia.
Pamiętaj, że czasami lepiej jest coś zmienić niż robić coś na siłę, nie ma rozwiązań i planów idealnych, jeśli jesteś świadomy siebie i skoncentrujesz się na tym co robisz, sam wypracujesz z czasem swoje własne skuteczne metody :)
Jak skutecznie przejść wyzwanie językowe?
Postaw sobie jasne cele np.:
1. zrozumieć dany tekst/program/audycję,
2. pośmiać się,
3. nauczyć się 10 zwrotów.
Co zrobić aby osiągnąć cele?
Użyj technik motywacyjnych, które już znasz np.
- powiedz znajomym o tym co robisz,
- wydrukuj kalendarz wyzwań do skreślania dni.
Nic nie potrafi tak zdemotywować i popsuć humor jak szukanie słuchawek do smartfona przez pół godziny, ale pamiętaj, że wszystko zależy od Twojej organizacji, na którą po prostu czasami trzeba trochę czasu zużyć :) Planuj i przygotuj się, abyś zawsze szybko znalazł potrzebne informacje:
- słówka,
- transkrypcję,
- link do video,
- dostęp do aplikacji,
- narzędzia (słuchawki itd.),
- link do tego wpisu.
Na każde zadanie nastawiaj stoper lub minutnik. Założę się, że często klikasz w sprytne remarketingowe okienka z reklamami na marginesach Twojej przeglądarki. Skup się na tym, co robisz teraz, niech nic nie odbiera Ci cennego czasu i przyjemności nauki :)
Muszę, bo chcę :)
Czasami odebranie słuchawki potrafi niczym tornado sponiewierać nasze skupienie. "Muszę odebrać" - nie, to nieprawda :) nie musisz, myślisz, że musisz, jesteś przekonany, że musisz, ale tak naprawdę to nie musisz, tylko chcesz. A co w danej chwili chcesz bardziej? "Musisz, bo chcesz" uczyć się teraz języka czy też "musisz, bo chcesz" teraz odebrać telefon, zrobić inną czynność.
POWODZENIA!