Przed Tobą ważna rozmowa kwalifikacyjna, test, negocjacje handlowe, prezentacja w pracy, a może nowa praca? Wyjeżdżasz za granicę i musisz szybko opanować język w stopniu komunikatywnym? Czas goni, a Ty musisz w tempie ekspresowym stać się mistrzem olimpijskim języka obcego? Zastanawiasz się teraz na pewno, czy to jest w ogóle możliwe?

Data dodania: 2014-07-31

Wyświetleń: 1265

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Odpowiedź brzmi: Tak! Jak najbardziej.

Co należy więc zrobić? W naszym cyklu z serii „Jak szybko nauczyć się języka” będziemy przedstawiać cenne wskazówki, dzięki którym opanujesz język szybciej niż się tego spodziewasz!

Pamiętaj o zasadzie, która stoi ponad wszelkimi innymi wskazówkami! Aby poczynić ogromne postępy, tak samo ogromny wkład pracy musimy wnieść w naszą naukę i tak samo pozytywne nastawienie powinniśmy do niej mieć!

Wskazówka numer 1! Number one! Numero uno! Nummer eins! Номер 1!

Zacznij od pełnego zaangażowania się, zanurzenia się w język. Bądź pełen energii do tego, co robisz, żyj tym! Dobre nastawienie i chęci to fundament, na którym zbudujesz swoją wiedzę szybko i skutecznie. Włóż w naukę tyle samo swojej mocy, ile wkładasz w swoją pracę, rodzinę czy relację z partnerem. Zainwestuj zaangażowanie. Niech język, którego się uczysz stanie się częścią Twojego życia, zacznij myśleć w tym języku. Niech towarzyszy Ci we wszystkich sytuacjach każdego dnia, wykonując codzienne czynności staraj się przywoływać słowa, których właśnie się nauczyłeś!

Masz swoje hobby? Świetnie, zacznij je realizować, czytać więcej na ten temat w języku, którego się uczysz. Lubisz pisać? Doskonale! Załóż swojego bloga, a jeśli wolisz, kup specjalny zeszyt, w którym będziesz opisywać wszystko, na co tylko będziesz mieć ochotę! Warunek!? W języku obcym! Naucz się swoich ulubionych piosenek, śpiewaj razem ze swoim ulubionym zespołem. Baw się językiem, kiedy rozmawiasz z bliskimi Ci osobami, odpowiadaj w języku, którego się uczysz. Pomyśl ile zabawy i śmiechu przy tym będzie! Efekty Cię zaskoczą.

Wyobraź sobie jak całe Twoje życie się zmieni na lepsze, kiedy już będziesz swobodnie posługiwać się tym językiem…

Pochłaniaj. Kluczem do super szybkiej nauki jest otaczanie się językiem zewsząd. Nie wkuwaj bezmyślnie słówek, nie wałkuj ćwiczeń gramatycznych „z automatu”, tylko pochłaniaj język świadomie, z prawdziwym entuzjazmem! Jeśli nigdy nie byłeś pasjonatem angielskiego, uwaga! - nie musisz się nim stawać! To, co jest kluczem do Twojego sukcesu, to połączenie nauki języka z Twoją prawdziwą pasją w życiu! Czytaj, słuchaj i oglądaj w oryginale to, co lubisz! Interesujesz się sportem? Przełącz się na kanały sportowe w wersji angielskiej, rosyjskiej lub innej! Jeśli lubisz być na bieżąco z wydarzeniami na świecie, oglądaj CNN czy inną telewizję informacyjną w języku, który Cię interesuje, jeśli natomiast zaczynasz naukę od podstaw, sięgnij po książeczki i bajki dla dzieci! I najważniejsze! Nie zrażaj się, jeśli nie zrozumiesz wszystkiego. To naturalne. Tak samo jak naturalne jest to, że im więcej konsekwentnie będziesz otaczać się angielskim, tym szybciej zauważysz u siebie kolosalne postępy w komunikacji!

Jeśli nie możesz wyjechać do Londynu, niech Londyn zawita do Twojego domu, samochodu, telefonu, komputera, itp. Przestaw język domyślny swojego telefonu/komputera na angielski, rosyjski, włoski lub inny język, którego się uczysz! Czytaj opowiadania, powieści, interesujące historyjki, rób to z przyjemnością!

Wykonuj codzienne czynności i staraj się myśleć o nich po angielsku! Zastanawiaj się jak po angielsku opisałbyś sytuację, w której się właśnie znajdujesz. Wykorzystuj nowe słowa, których się niedawno nauczyłeś, staraj się znajdywać kontekst.

Wiemy już, jak ważne w procesie nauki jest prawdziwe zaangażowanie   i szczera wiara w osiągnięcie sukcesu, otaczanie się językiem z każdej możliwej strony i pochłananie dosłownie wszystkiego, co w danym języku znajdziemy.

Wszystko jasne. Ale konkretnie ILE czasu potrzeba, aby opanować język w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację?

Niektóre badania dowodzą, że aby poczynić postępy należy poświęcić na naukę 4 godziny tygodniowo. Jest to optymalny czas na pozyskanie nowej wiedzy, wykonanie odpowiedniej ilości ćwiczeń, interakcję oraz aktywizację zdobytej wiedzy.

Ale czy aby na pewno?

Każdy z nas ma swój indywidualny, niezmienny styl nauki. Niektórzy z nas są wzrokowcami, inni słuchowcami, jeszcze inni zapamiętują lepiej podczas ruchu. Jedni mają umysł ścisły, innych cechuje większa artystyczna wrażliwość.

Każdy człowiek, w zależności od stylu nauki, powinien znaleźć optymalny dla siebie sposób. Specjaliści językowi, badający predyspozycje danej osoby, mogą pomóć określić najbardziej odpowiedni system nauki - intensywność, częstotliwość, dobrać strategie i sposoby na osiągnięcie celu.

Mało tego. Intensywność nauki powinna być ściśle związana ze stylem życia, trybem pracy, powinna na stałe zagościć w naszym życiu.

Jeśl samodzielnie trudno nam jest zmobilizować się i zorganizować grafik w najbardziej optymalny sposób, warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy określą, ile czasu potrzebujemy, aby język opanować oraz ile czasu powinniśmy poświęcić na jakie zadania i aktywności, aby nauka była efektywna.

W następnym artykule podpowiemy jak przełamać barierę w mówieniu, jak wyzbyć się strachu, gdy w pobliżu słucha szef, przełożony lub pracownik...

Zapraszamy! :)

Miłego dnia! Have a good day! Schönen Tag noch! Buona giornata! Всего доброго!

Licencja: Creative Commons