Śliska podłoga jest częstą przyczyną niebezpiecznych wypadków w pracy. W miejscach, w których występują czynniki stwarzające zagrożenie poślizgnięcia np. woda, oleje, smary, chłodziwa można ograniczyć ryzyko wypadku, a nawet je wyeliminować stosując odpowiednie maty antypoślizgowe.

Data dodania: 2014-07-13

Wyświetleń: 2144

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Maty antypoślizgowe i przeciwzmęczeniowe – przegląd rynku

Producenci mat antypoślizgowych mają w swojej ofercie wiele różnych produktów od kilkudziesięciu do ponad stu rodzajów mat. Dla osoby niezorientowanej w temacie wybór odpowiedniej maty nie jest rzeczą prostą. Łatwo zgubić się w gąszczu oferowanych produktów. Spróbujmy usystematyzować maty antypoślizgowe i opisać uwarunkowania decydujące o ich zastosowaniu.

Maty antypoślizgowe i przeciwzmęczeniowe na stanowiska pracy możemy usystematyzować ze względu na materiał, z którego są wykonane lub ze względu na środowisko (warunki panujące na stanowisku pracy), do którego są dedykowane. Obie klasyfikacje częściowo wiążą się ze sobą ponieważ rodzaj materiału użytego do produkcji maty determinuje możliwości zastosowania.

  1. Maty antypoślizgowe oraz przeciwzmęczeniowe ze spienionego PVC. Wykonane są ze spienionego PVC o zamkniętej strukturze komórkowej. Maty te przeznaczone są do środowiska suchego bez olejów, smarów itp. W skali pięciostopniowej ich właściwości antypoślizgowe wynoszą 2 ~ 3. Należy podkreślić bardzo dobre właściwości przeciwzmęczeniowe tego typu mat wynoszące 3 ~ 4 w skali pięciostopniowej. Maty antypoślizgowe wykonane ze spienionego PVC zalecane są na stanowiska pracy, na których pracownicy wykonują przez wiele godzin pracę w pozycji stojącej. W znacznym stopniu eliminują ryzyko poślizgnięcia oraz redukują zmęczenie, poprawiają krążenie krwi i istotnie ograniczają powstawanie schorzeń układu kostno-mięśniowego wynikających z długotrwałej pracy stojącej. Właściwości przeciwzmęczeniowe oraz profilaktyczne mat ze spienionego PVC są przebadane oraz dobrze udokumentowane. Maty te występują w formie mat stanowiskowych (prostokąty o różnych wymiarach) oraz w formie chodników.

  2. Maty gumowe systemowe. Maty te to system elementów, które można składać jak puzzle i budować większe maty podłogowe według potrzeb. Elementy systemu wykonane są z gumy naturalnej, z gumy nitrylowej lub z mieszanki gumy naturalnej i nitrylowej. Najczęściej powtarzają się systemy płytek o wymiarze około 90 x 90 cm, które można łączyć na zaczepy. Kupując odpowiednio dużo płytek można zbudować dowolnie dużą matę gumową antypoślizgową. W skład systemu wchodzą zazwyczaj płytki z perforacją i drenażem, płytki bez perforacji oraz fazowane krawędzie jako bezpieczne wykończenie maty. Maty gumowe systemowe z perforacją z gumy naturalnej stosujemy w środowisku mokrym bez substancji agresywnych. Jeżeli mamy środowisko mokre z substancjami agresywnymi (smary, oleje, chłodziwa, chemia) stosujemy maty gumowe perforowane wykonane z gumy z domieszką nitrylu lub wykonane z gumy nitrylowej w 100%. W środowisku suchym mażemy zastosować płytki gumowe bez perforacji. Maty gumowe systemowe u renomowanych producentów mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe oraz przeciwzmęczeniowe (zazwyczaj 4 ~ 5 w skali pięciostopniowej). Tak dobre oba parametry ma niewiele mat.

  3. Maty gumowe antypoślizgowe. O tych matach można w zasadzie napisać to samo co powyżej o matach systemowych. Różnią się tym, że są gotowymi produktami o określonych wymiarach i nie można ich łączyć. Znajdziemy wśród nich maty gumowe perforowane oraz maty gumowe bez perforacji, przeznaczone odpowiednio do środowiska mokrego i suchego. Są w tej grupie maty gumowe wykonane z gumy naturalnej przeznaczone na stanowiska pracy, na których nie występują substancje agresywne oraz maty gumowe z gumy nitrylowej odporne na substancje agresywne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena