Wiele osób w Polsce nie bierze pod uwagę cierpienia psychicznego, które jest następstwem wypadku, jako powodu do uzyskania odszkodowania. Kiedy psychiczne cierpienie upoważnia do ubiegania się o wyższe odszkodowanie?

Data dodania: 2017-10-20

Wyświetleń: 1377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy wiesz, że należy Ci się odszkodowanie za doznany uraz psychiczny?
Starty moralne, szkoda osobowa, doznana krzywda, straty psychiczne lub uraz psychiczny — wszystkie te określenia, używane są często zamiennie i odnoszą się do traumy psychicznej, która może być następstwem wypadku zarówno Twojego, jak i zdarzenia, w którym ucierpiała bliska Ci osoba. Wiele osób w Polsce, które stają się ofiarami takich wydatków, nie wnoszą nawet o zadośćuczynienie wynikające z cierpienia psychicznego – a jest to duży błąd.
 
Odszkodowanie za wypadek – co jest podstawą do ubiegania się o zadośćuczynienie?
 
Większość osób ma, chociażby dość podstawowe wyobrażenie o tym, jak wygląda uzyskanie uzyskanie odszkodowania np. za wypadek drogowy: Dochodzi do wypadku, w wyniku którego jedna strona ponosi szkody, które mają zostać pokryte przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
 
Istnieje jednak wiele różnych „typów” szkód. Zaliczają się do nich: uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu etc. Każda z tych strat, jest osobnym powodem umożliwiającym uzyskanie godnego zadośćuczynienia – jednak jeżeli osoby poszkodowane w wypadku nie zgłoszą odpowiednich roszczeń – czyli krótko mówiąc, nie upomną się odszkodowanie za pewną formę szkody – to po prostu nie otrzymają odszkodowania za nią. Zgłaszając wszystkie szkody, które są następstwem wypadku, można otrzymać stosowniejsze wynagrodzenie.
 
W wyniku wypadku w trakcie pracy lub wypadku drogowego mogą pojawić się różne następstwa i komplikacje zdrowotne, które mogą w sposób negatywny wpływać na wykonywanie zawodu, czy też radzenie sobie z różnymi obowiązkami – dlatego uszczerbek na zdrowiu jest powszechnie znanym powodem roszczeń odszkodowawczych. Innymi kosztami mogą okazać się koszty związane z leczeniem i rekonwalescencją, dlatego wnioskowanie o zwrot kosztów leczenia jest również powszechnie znaną podstawą do wniosków odszkodowawczych.
 
Odszkodowanie za straty moralne
 
Niektórych szkód nie sposób sfotografować lub wykonać im obdukcji lekarskich. Straty psychiczne również kwalifikują się jako podstawy do roszczeń odszkodowawczych, o ile może zostać udowodniony ich negatywny wpływ na życie poszkodowanego. Przykładowo, jeżeli w wyniku wypadku, śmierć poniesie członek rodziny, trauma spowodowana stratą może dotknąć osobę, która nie była nawet obecna na miejscu i w chwili wypadku. Jednak zdarzenie to bez wątpienia może mieć silny, negatywny wpływ na psychikę członka rodziny. Może to doprowadzić do problemów w szkole, pracy i życiu prywatnym i powinno być zgłoszone, jako postawa do wyższego zadośćuczynienia.  Nie ma co liczyć na to, że pracownicy i przedstawiciele ubezpieczyciela sami zaproponują wypłacenie wyższego odszkodowania.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena