Chęć zysku w dzisiejszych czasach powoduje, że właściciele zakładów przemysłowych nie dbają o bezpieczeństwo pracownika. Często kończy się to wypadkami, a jednak nikt nie reaguje na brak odpowiednich środków bezpieczeństwa, np. obuwia roboczego. 

Data dodania: 2011-09-28

Wyświetleń: 2164

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to temat wielu dyskusji. Ciągle słychać o zaniedbaniach ze strony pracodawców, które prowadzą do wypadków. Jednym z najczęstszych wykroczeń poza kodeks BHP jest brak zapewnienia odpowiedniej odzieży roboczej, szczególnie tam gdzie jest to konieczne.

Istnieją takie branże, gdzie odpowiedni ubiór jest konieczny. Oszczędności jednak przesłaniają oczy właścicieli firm, którzy nie mają zamiaru inwestowac w bezpieczeństwo pracowników. To bardzo krótkowzroczne podejście, ponieważ pewne niedociągnięcia w procedurach bezpieczeństwa mogą kosztować o wiele więcej. Pracodawcy boją się sporych kosztów, ponieważ dobrej jakości odzież kosztuje. Przykładem niech będzie obuwie robocze, które musi charakteryzować bardzo wysoką wytrzymałością. To wymusza na producentach stosowanie tylko najlepszych materiałów. Niestety, to generuje spore koszta. Para solidnych butów ochronnych to wydatek kilkuset złotych.

Obuwie robocze wykonane jest najczęściej ze skóry. Materiał ten gwarantuje wysoką wytrzymałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Nierzadko czub buta jest dodatkowo ‘uzbrojony’ w metalową osłonę, której zadaniem jest ochrona palców stopy. Nieodłącznym elementem jest także gruba, antypoślizgowa podeszwa. Tak przygotowane obuwie wydaje się być ciężkie i nie wygodne. Oczywiście jest z goła odmiennie. Pracownik czuje się komfortowo a but jest w pełni bezpieczny dla stopy użytkownika, dzięki czemu może on uniknąć bolesnych otarć lub nadmiernego pocenia się stopy. 

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena