Każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy oraz przeprowadzić szkolenie z zasad BHP. Mimo wszystko, bardzo często dochodzi do różnego rodzaju wypadków w miejscu pracy. W tym artykule rozważymy, jakie są najczęstsze nieprawidłowości i przyczyny wypadków w magazynach.

Data dodania: 2012-09-12

Wyświetleń: 3391

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdarza się, że towary na magazynie składowane są niezgodnie z instrukcją oraz z ogólnymi zasadami BHP. Przykładowo ustawia się większą ilość palet na regały, niż jest to dopuszczalne. Grozi to zawalaniem, ponieważ regały paletowe mogą nie wytrzymać zbyt dużego obciążenia. Jeżeli w tym czasie ktoś będzie na hali, to stwarza to bezpośrednie zagrożenie jego życia. Nie można również składować towarów o dużych gabarytach na ostatnich rzędach regałów, bo utrudnia to ich bezpieczny transport, a także może uszkodzić oprawy świetlne. Często regały magazynowe ustawione są bardzo ściśle, a drogi i wyjścia ewakuacyjne zastawione są towarami, wtedy w razie wypadku straż pożarna i karetka mają problemy z dotarciem na miejsce zdarzenia. Warto również sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń w elementach ściany, oraz czy wszystkie regały metalowe spełniają warunki BHP. Dodatkowo pracownicy łamią zasady BHP, przewożąc towary powyżej dopuszczalnej masy dla urządzeń transportowych. Jest to niebezpieczne, w szczególności dla operatorów wózków widłowych, a także osób obecnych w magazynie.

To tylko niektóre nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić na terenie magazynu. Każdy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić odpowiednie szkolenie BHP wszystkim swoim pracownikom oraz zapoznać ich z zasadami bezpiecznej pracy na danym stanowisku. Pracodawco pamiętaj, że odpowiadasz nie tylko za siebie ale również za swego pracownika.

Licencja: Creative Commons