kierujesz za pośrednictwem pracodawcy do właściwej terenowej jednostki ZUS.
Na podstawie każdego z takich wniosków, pracodawca będzie kompletował potrzebne dokumenty, na podstawie których zostanie ustalony Twój uszczerbek na zdrowiu, czy też stopień niezdolności do pracy.
Potrzebne dokumenty:
protokół powypadkowy;
zaświadczenie o stanie Twojego zdrowia, wydane przez lekarza;
Twoje oświadczenie i zeznania ewentualnych świadków.
Tak skompletowany wniosek pracodawca składa w jednostce ZUS, która jest właściwa dla Twojego miejsca zamieszkania.
ZUS po otrzymaniu dokumentów, dokona ponownie analizy Twojej sprawy. Jeżeli jest zgodna z ustaleniami, które dokonał pracodawca, ZUS wyznaczy termin badania przez lekarza orzecznika.
ZUS może też nie uznać zdarzenia, które wcześniej uzyskało od pracodawcy jako kwalifikacje wypadku przy pracy. Wówczas wydaje decyzje odmowną. Przysługuje Ci wtedy odwołanie do Sądu Rejonowego (wydział pracy i ubezpieczeń społecznych) w przypadku odmowy prawa do jednorazowego odszkodowania lub świadczenia rehabilitacyjnego, a do sądu okręgowego (ten sam wydział), jeżeli odmówione zostanie Ci prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Odwołanie wnosi sie za pośrednictwem ZUS w terminie 30 dni od otrzymania odmownej decyzji.
ZUS ma 11 dni na to aby wydać decyzje odmowną lub przyznającą Ci jednorazowe odszkodowanie (ZUS także ustala wysokość odszkodowania i wypłaca je w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji).
Wniosek rentowy ZUS rozpatruje w ciągu 30 dni od daty jego wpłynięcia, a jeżeli w sprawie trwa postępowanie - 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności.
Kiedy nie przysługuje Ci odszkodowanie
Odszkodowanie nie przysługuje osobie, która wykonując swoją pracę w sposób rażący naruszyła zasady bezpieczeństwa obowiązujące w zakładzie pracy. Nawet wtedy jeżeli doszło do uszczerbku na zdrowiu.