Żurawie wieżowe, zwane potocznie dźwigami, to obecnie jedne z największych maszyn wykorzystywanych w branży budowlanej. Praca na tych urządzeniach jest ekscytująca i dobrze płatna, jednak potrafi być niebezpieczna. Każdego roku wielu operatorów żurawi wieżowych z całego świata ulega groźnym wypadkom, czasami kończącymi się śmiercią.

Data dodania: 2014-12-06

Wyświetleń: 10164

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęstsze przyczyny wypadków na żurawiu wieżowym

Każdy operator dźwigu doskonale zna najczęstsze przyczyny wypadków na tych urządzeniach. Jako, że ta wiedza pozwala zapobiegać wielu wypadkom, chciałbym przybliżyć wam najczęstsze przyczyny wypadków na  żurawiach wieżowych. Oto one:

Przyczyna 1: Groźny przechył lub zawalenie żurawia.

Wszystkie dźwigi posiadają limity wagowe, to znaczy, że mogą podnieść tylko określoną wagę. Limity udźwigu zostały wprowadzone dla bezpieczeństwa operatora oraz osób z jego otoczenia. Każdy dźwig posiada przeciwwagę, która określa jaki jest limit udźwigu żurawia wieżowego. Jeżeli ten limit zostanie przekroczony dźwig może się niebezpiecznie przechylić a nawet zawalić. Największe żurawie mają limit udźwigu nawet 80 ton.  

Przyczyna 2: Niewłaściwy montaż dźwigu.

Jedną z częstszych przyczyn wypadków z udziałem dźwigu jest niewłaściwy montaż żurawia wieżowego. W szczególności kiedy w grę wchodzi stabilność podłoża na którym był składany żuraw. Błędy w montażu zdarzają się również przy źle rozłożonej przeciwwadze, co może prowadzić do przechyłów a nawet załamania żurawia.

Przyczyna 3: Niewłaściwe szkolenie pracowników.

Każdy operator żurawia wieżowego musi przejść szkolenie na wybrany typ żurawi. Operatorzy którzy nie posiadają odpowiedniego szkolenia w zakresie eksploatacji żurawia i procedur bezpieczeństwa, przyczyniają się do wypadków. Prócz standardowego szkolenia na wybrany typ żurawi wieżowych, kończącego się egzaminem państwowym przed komisją UDT, pracownik powinien przejść krótkie szkolenie, które zapozna go z działaniem konkretnego modeli lub marki żurawia wieżowego.

Przyczyna 4: Brak konserwacji i uszkodzenia mechaniczne.

W celu zapobiegania wypadkom z powodu uszkodzeń mechanicznych każdy żuraw wieżowy powinien przechodzić konserwację. Elementy dźwigów powinny być regularnie smarowane i oliwione, zaś elementy na których widoczne jest nadmierne zużycie, powinny być natychmiast wymieniane. Operator może się zajmować konserwacją dźwigu, o ile wcześniej przejdzie szkolenie na konserwatora żurawi wieżowych i innych Urządzeń Transportu Bliskiego (UTB).

Przyczyna 5: Kontakt z napowietrznymi liniami energetycznymi.

Porażenie prądem wynikające z kontaktu elementu dźwigu z napowietrzną linią energetyczną jest główną przyczyną wypadków na żurawiach wieżowych. Zarówno operator dźwigu jak i osoby z którymi pracuje, powinny być świadome umiejscowienia  linii energetycznych otaczających miejsce pracy. Jeżeli sytuacja na to pozwala, aktywne linie energetyczne powinny zostać odłączone przed rozpoczęciem prac, aby zapobiec porażaniu prądem o wysokim napięciu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena