Jest wiele rozwiązań, które przyjęły się w niektórych gałęziach przemysłu, ale są i takie technologie, które dosłownie zrewolucjonizowały wszystkie branże. Choć wydają się dość prostym pomysłem, do najdoskonalszych i najbardziej wszechstronnych należą sznur silikonowy, a zwłaszcza maty silikonowe.

Data dodania: 2023-06-05

Wyświetleń: 113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Maty gumowe – czym są i dlaczego warto stosować?

Prosty pomysł, wiele zastosowań

Maty gumowe to po prostu arkusze gumy, które można stabilnie zamocować na niemal dowolnej powierzchni, żeby ją zabezpieczyć lub wytłumić. Mieszanka gumowa, z której się maty silikonowe produkuje, może zawierać różną ilość dodatków, które zmieniają nieco jej właściwości. Czasem podobnie wyglądające maty gumowe mogą się między sobą różnić na przykład odpornością na działanie olejów i smarów albo wytrzymałością mechaniczną. Dzięki temu produkty te znajdują zastosowanie w wielu branżach – od zakładów produkcyjnych, po sklepy, magazyny czy prywatne garaże. Oczywiście wszędzie stosuje się nieco inne kryteria wyboru maty, ale w dobrym sklepie – na przykład https://rubberpro.eu/ – nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego wariantu.

Co zdecydowało o sukcesie mat gumowych?

Maty gumowe mają kilka cech, które sprawiły, że są dziś one wykorzystywane bardzo powszechnie. I wcale nie chodzi tylko o ich użyteczność, ponieważ to oczywiste kryterium. Jakie są inne?

  • Niska cena. Maty gumowe są w ogóle tanie, a dodatkowo sprzedawane są one zwykle z rolki, co oznacza, że można kupić dokładnie tyle materiału, ile jest w danym miejscu potrzebne. Ponieważ ich mocowanie jest bardzo łatwe, to sztukowanie też nie jest problemem, w związku z czym przy odrobinie planowania można maksymalnie ograniczyć ilość kupowanych mat gumowych, tym samym wydając na nie jak najmniej pieniędzy.
  • Możliwość montażu na wielu powierzchniach. Maty silikonowe mogą być zamocowane niemal na dowolnej powierzchni, włączając w to niektóre powierzchownie uszkodzone elementy, a także elementy o nietypowym kształcie. Ponieważ matę można bez problemu dogiąć do krzywizny płaszczyzn montażowych, można nimi chronić także miejsca, które nie za bardzo można zabezpieczyć innymi metodami.
  • Wielofunkcyjność. Maty gumowe, choć zwykle kupowane są z myślą o jednym podstawowym zadaniu, zawsze rozwiązują kilka problemów jednocześnie. Pozwalają na przykład wytłumić drgania w okolicy maszyn i zarazem ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się oraz zminimalizować ryzyko uszkodzenia posadzki, gdyby spadł na nią jakiś ciężki przedmiot. Zwykle jedna z tych ról będzie miała większe znaczenie od pozostałych, ale jeśli można jednym sposobem rozwiązać kilka problemów, to zwykle jest to preferowana ścieżka postępowania.
  • Szybkość realizacji. Maty silikonowe są dostępne w sklepach od ręki – nie trzeba czekać (może poza bardzo specyficznymi zamówieniami na duże partie), aż zostaną specjalnie przygotowane, więc od pomysłu do realizacji mija maksymalnie kilka dni. To bardzo ważne, ponieważ czas oczekiwania na gotowość zwykle jest istotnym kryterium, jeśli chodzi o wybór zabezpieczeń do zakładów przemysłowych.
  • Łatwość naprawy. Nawet najlepsza mata gumowa może ulec uszkodzeniu – w wielu przypadkach zresztą właśnie o to chodzi, aby uszkodzić warstwę ochronną, a nie osłanianą powierzchnię. Naprawa lub nawet wymiana większej powierzchni nie stanowi żadnego problemu i może zostać przeprowadzona błyskawicznie, więc przestoje, jeśli w ogóle są, to trwają bardzo krótko.

Często razem z matami gumowymi wykorzystuje się sznur silikonowy – odporny na uszkodzenia mechaniczne i rozciągliwy sznur może stanowić uzupełnienie systemu zabezpieczeń lub alternatywę dla niektórych systemów montażowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena