Szczypta przesady w hurtowych ilościach
Standardowe suplementy na bazie Spirulina i Chlorella, które zawierają jedynie sproszkowane suszone glony, trzeba przyjmować w dość dużych ilościach (w zależności od preparatu od 4 do 8 pastylek dziennie). Z pewnością nie jest to wygodne, a biorąc pod uwagę, że preparaty te często nie zawierają dodatkowych wypełniaczy, przekłada się to na całkiem spore stężenia różnych substancji chemicznych, znacznie większe, niż gdyby przyjmować je w postaci suplementów syntetycznych. Wysoka skuteczność w tym przypadku jest więc pochodną przede wszystkim ilości, natomiast z niej wynika także podstawowy efekt uboczny przyjmowania Spirulina w pastylkach. Taka ilość glonów zawiera olbrzymią dawkę błonnika, który odpowiada za regulację perystaltyki jelit, dlatego wiele osób przyjmujących Spirulina skarży się na dyskomfort pokarmowy. Jak sobie z tym poradzić? Przyjmować preparaty zawierające nie całe suszone glony, ale ekstrakt z nich, bo w tym błonnika jest dużo mniej.
Wyciąg z alg to sposób na podanie wszystkich korzystnych substancji bez towarzyszącego im błonnika pokarmowego, czyli już wiadomo, że ta forma będzie dla wielu osób zdecydowanie wygodniejsza i korzystniejsza.
Na co pomaga Spirulina?
Glony z rodzaju Spirulina są bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, a także złożonych substancji chemicznych, głównie działających jako antyoksydanty. Wysoka zawartość magnezu, żelaza, azotu, fosforu oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także chlorofilu sprawia, że preparaty ze Spiruliną działają dość wszechstronnie: korzystnie wpływają na prace układu immunologicznego, mięśniowego, nerwowego, wspomagają odbudowę komórek, zmniejszają ryzyko nowotworzenia. Aby jednak prawidłowo ocenić skuteczność preparatów, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że we wszystkich tych przypadkach mówi się raczej o prawdopodobieństwie, a nie pewnym działaniu. I tak na przykład: zwiększenie podaży żelaza zmniejsza ryzyko anemii i pozwala z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że wzrośnie wydolność oddechowa w czasie wysiłku, natomiast to wszystko jest możliwe, o ile tylko problemy biorą się faktycznie z niedoboru żelaza (najczęściej tak właśnie jest, ale to nie jedyna możliwa opcja).
Spirulina ma wykazywać właściwości oczyszczające. Dziać się to może na wielu płaszczyznach i dzięki rozmaitym substancjom chemicznym, począwszy od błonnika, skończywszy na przeciwutleniaczach i związkach wspomagających procesy detoksykacyjne zachodzące we wątrobie. Wszystko będzie jednak zależało od klasy preparatu i natury problemów w konkretnym przypadku.
Wiedza najważniejsza do właściwego wyboru
Przede wszystkim trzeba postawić na dobrej klasy preparaty. O ich skuteczności nie decyduje bowiem bezpośrednio ilość przyjmowanych pastylek czy ekstraktu, ale ilość przyjętych dzięki temu korzystnych substancji. W zależności od gatunku Spirulina (jest ich przynajmniej kilka powszechnie stosowanych), preparaty mogą różnić się między sobą. Nie bez znaczenia jest również sposób przygotowania preparatu. Oczywistością jest, że jedyne środki, jakim można zaufać, pochodzą od sprawdzonych producentów i muszą zostać kupione w legalnie działających sklepach – musisz mieć pewność co i od kogo kupujesz, ponieważ stawką jest tu Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.