Grasz w tenisa? Chciałbyś poprawić swoją grę? Zapraszam do zapoznania się z grami tenisowymi. Może jesteś trenerem lub instruktorem tenisa? Chciałbyś, aby twoi podopieczni czerpali więcej przyjemności z gry? Zapoznaj się z grami tenisowymi, w które możesz grać na swoich lekcjach tenisa.

Data dodania: 2014-06-19

Wyświetleń: 1489

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Autor tego artykułu chciałby rozpocząć cały cykl poświęcony zagadnieniom doskonalenia techniki tenisa oraz urozmaicenia lekcji tenisa poprzez odpowiednio dobrane gry tenisowe.
Artykuły te skierowane są do instruktorów tenisa, trenerów, jak również do amatorskich graczy, którzy chcieliby poprawić swoją technikę gry i mieć przy tym dużo zabawy. Zapraszam do lektury.

Bywając na kotach tenisowych w różnych miejscach w kraju da się zauważyć instruktorów ograniczających się do nagrywania piłek, z tak zwanego kosza. Nauka gry w tenisa w większości polega na zagraniu piłki z pół kortu do ćwiczącego, który odegra piłkę na druga stronę. Piłki takie, w żargonie trenerów tenisa, są martwymi piłkami (Dead Balls), a trenerzy nazywani „koszykarzami”.  
W początkowym okresie nauki tenisa jest to postępowanie jak najbardziej prawidłowe, jednak po pewnym czasie gra w tenisa staje się nudna dla ćwiczącego.

Wraz ze wzrostem umiejętności technicznych powinno się wprowadzać ćwiczenia, które będą umożliwiały utrzymanie wymiany. Przez to ćwiczący będzie kształtował umiejętności utrzymania rytmu i czerpał większą przyjemność z gry, a lekcje tenisa staną się ciekawsze.

Bitwa po 4 wymianie

Jednym z większych problemów graczy amatorskich jest utrzymanie wymiany, związane jest to z graniem piłek raz krótszych, raz dłuższych, chęcią zdobycia punktu. Gracze natychmiast po wprowadzeniu piłki do gry przechodzą do mocnych uderzeń..

Proponuję grać w tenisa na punkty, ale dopiero po ustalonej ilości wymian na przykład po czterech. Czyli gracze starają się utrzymać piłkę w grze do momentu, gdy piłka przeleci nad siatką cztery razy. Po takiej wymianie gracze mogą grać szybciej i mocniej tak, aby zdobyć punkt.
Gra ta zwiększa ilość uderzeń w ciągu jednych zajęć tenisowych przez co poprawia regularność w grze. Zwiększa objętość obciążeń, dłuższy wysiłek w czasie jednej jednostki treningowej. Poprawia również pewność graczy, widzą oni, że można grać dłużej co sprawia większą przyjemność i pojawia się chęć przyjścia na kort tenisowy ponownie.

Odetnij Kort

Gra „ Cut The Court "  Odcinanie Kortu.
Przeznaczona jest dla graczy już trochę grających.
Jednocześnie na korcie mogą przebywać cztery osoby i odbywać się dwa mecze.
Pole gry to prostokąt, który zawiera karo serwisowe, korytarz deblowy i pozostałą część kortu tenisowego, tę przylegającą do kara i korytarza linię boczną wyznacza przedłużenie linii środkowej do znacznika środkowego kortu znajdującego się na linii końcowej (patrz rys. 1).
Celem gry jest zdobycie 5 punktów.
Aby zdobyć jeden punkt należy wygrać 3 piłki pod rząd z tym, że po każdym zdobyciu punktu odcina się pole gry przeciwnika (gracz zdobywający punkty ma trudniej) zawężając je znacznie.
Pierwszą piłkę gracz gra na korytarzu, karze i polu z przylegającym do korytarza, kara i końcowej linii (rys1)
Po pierwszym zdobytym punkcie gracz odcina kort o korytarz deblowy, czyli w drugiej piłce OUT jest na linii bocznej do gry pojedynczej na linii końcowej i na linii środkowej z jej przedłużeniem (rys. 2).


Jeżeli wygra 2 piłkę to odcina kolejne pole tym razem karo serwisowe, czyli OUT jest na karze serwisowym i korytarzu deblowym. Musi trafić w kwadrat pomiędzy linia serwisową, boczną do gry pojedynczej i przedłużenie linii serwisowej i kawałkiem końcowej (rys. 3). Jeżeli tutaj wygra 3 piłkę to zdobywa punkt.
Po zdobyciu punktu gra się kasuje i gracz wspina się od początku (tak jak przy pierwszej piłce).
Jeżeli Gracz 1 przegra piłkę to zawsze rozpoczyna wspinaczkę od nowa (zawsze się kasuje wszystko i rozpoczyna od dużego pola gry) . Taka sama sytuacja jest z Graczem 2 jeżeli wygrywa piłkę odcina kort do momentu zdobycie punktu (3 piłki), jeżeli przegra piłkę to rozpoczyna od nowa, a gracz 1 odcina sobie korytarz deblowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena