Coraz więcej osób uskarża się na różne dolegliwości związane z kręgosłupem. Najczęściej są to różnego rodzaju bóle odcinka szyjnego, naprężenie mięśni karku, a wszystko to może powodować nawet regularne bóle głowy.

Data dodania: 2014-06-05

Wyświetleń: 1166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak poduszka ortopedyczna dba o nasze zdrowie?

Bardzo często wszystkie te dolegliwości i bóle odcinak szyjnego kręgosłupa spowodowane są brakiem odpoczynku mięśni szyj. Tak naprawdę jedyną sytuacją, w której mogą one odpocząć jest sen, jednak korzystając ze zwykłej poduszki nie możemy tego odpoczynku zagwarantować.
 

Cechy poduszki ortopedycznej

Poduszka ortopedyczna za to, dzięki swojemu specjalnemu kształtowi może pomóc odprężyć mięśnie. Jej profil gwarantuje proste ułożenie całego kręgosłupa, który w przypadku zwykłej poduszki jest skręcony w odcinku szyjnym. Wszystkie mięśnie w okolicach szyj są wówczas naprężone, czyli ciągle pracują. Dopiero podłożenie czegoś pod szyję, tak aby ona również mogła spoczywać, może pomóc załagodzić wszystkim tym nieprzyjemnym dolegliwościom. Zwykła poduszka niestety nigdy nie może nam zagwarantować poprawnej postawy podczas snu, nawet jeśli próbowalibyśmy podkładać ją pod szyję. Nie dostosuje się do kształtu naszego ciała, będzie twarda i nieprzyjemna. Łatwo się o tym przekonać próbując usnąć z ułożoną pod szyją tradycyjną poduszką - bardzo szybko zauważymy, że jest nam niewygodnie. 

typowe poduszka ortopedyczne


Zupełnie inaczej sprawa wygląda z poduszkami ortopedycznymi, które są dostosowane do utrzymywania poprawnego ułożenia ciała w trakcie snu. Wiele lat pracy rehabilitantów, fizjoterapeutów oraz lekarzy wskazało najlepszy profil, jaki powinna mieć odpowiednia poduszka oraz materiał, z jakiego powinna być wykonana. Pianka termoplastyczna, która jest najczęściej wykorzystywana do produkcji poduszek ortopedycznych charakteryzuje się wysoką sprężystością oraz plastycznością. Podczas snu tworzy specjalny kołnierz wokół naszej szyj pozwalając mięśniom odpoczywać, natomiast wtedy, gdy na niej nie leżymy, wraca do swojego poprzedniego kształtu.

Nie tylko podczas rechabilitacji

Ortopedyczna poduszka mimo swojej nazwy nie powinna być kojarzona jedynie z rehabilitacją ortopedyczną. Owszem, jest ona świetnym uzupełnieniem ćwiczeń dla osób zmagających się z dyskopatią, jednak powinna być także wykorzystywana profilaktycznie. Dużo lepiej jest bowiem zapobiegać, niż leczyć. Ponadto jej stosowanie znacznie poprawi komfort snu - kiedy wszystkie mięśnie będą odpoczywać, cały organizm również będzie lepiej się czuł. Osoby, które korzystają z poduszek ortopedycznych bardzo szybko zauważą korzyści płynące z ich użytkowania. Sam sen będzie bardziej regeneracyjny, a po przebudzeniu człowiek będzie się czuł rześki i wypoczęty.

Nad zakupem poduszki ortopedycznej powinny się zastanowić zwłaszcza osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, tym bardziej że jej zamówienie w specjalistycznym sklepie internetowym zajmie nam mniej niż 5 minut.  Ciągła praca przy biurku lub za kierownicą samochodu powoduje napięcie mięśni, które przez cały czas są sztywne. Ważne jest dla nich, żeby rozluźniły się chociaż właśnie podczas snu. Długotrwałe utrzymywanie ciągłego naprężenia mięśni może prowadzić do dyskopatii oraz innych schorzeń związanych z kręgosłupem. Ponadto mogą pojawić się kłopoty ze snem, przez co cały organizm będzie przemęczony.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena