Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.

Data dodania: 2014-04-01

Wyświetleń: 990

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domofony to najprostsze i najbardziej popularne urządzenia chroniące wejście do domu. Zazwyczaj montuje się je przy furtce lub bramie, a w systemach już bardziej rozbudowanych również przy drzwiach budynku. Tradycyjnie domofon umożliwia kontakt głosowy z osobą stojącą przy furtce, a także zdalne jej otworzenie – dzięki temu nie musimy wychodzić na dwór, żeby wpuścić gościa. Bardziej rozbudowane mają inne użyteczne funkcje, a same urządzenia są bardziej funkcjonalne i ładniejsze niż kiedyś.

Domofony umożliwiają jedynie komunikacje głosową. Gdy furtka jest dobrze widoczna z okien domu, takie urządzenie w zupełności wystarczy, by mieszkańcy mogli kontrolować sytuację przy wejściu i czuli się bezpiecznie.

Zasada działania domofonów polega na komunikowaniu się ze sobą dwóch aparatów – jednego w domu, drugiego przy furtce lub bramie. Aparat wewnętrzny, wyposażony zazwyczaj w słuchawkę do rozmów z gośćmi, nazywany jest unifonem. W furtce zamontowany jest zaczep elektromagnetyczny, który otwiera ją, gdy zwolnimy go przyciskiem umieszczonym w unifonie. Na zewnątrz montowany jest aparat zawierający przycisk dzwonka, głośnik oraz mikrofon.

Najtańsze urządzenia działają w tzw. systemie Simple – gdy słuchamy, co mówi osoba stojąca przy bramie, ona nas nie słyszy. Wygodniejsze w obsłudze są urządzenia w systemie duplex, umożliwiające prowadzenie, tak jak w telefonie, normalnej rozmowy.

W zestawie domofonowym aparat wewnętrzny (słuchawka z przyciskiem) nazywany jest unifonem. Instaluje się go wewnątrz domu – zazwyczaj na ścianie. Wyposażony jest w słuchawkę do kontaktowania się z osobą stojącą przy wejściu oraz przycisk do otwierania furtki lub bramy; po naciśnięciu przycisku zwalnia się zaczep elektrozamka, na który są zamknięte.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena