Wiele osób w obecnych czasach uskarża się na bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Ciągły ruch, wielka aktywność fizyczna połączona najczęściej z pracą przy biurku doprowadza do tego, że mięśnie naszej szyj pracują non stop.

Data dodania: 2014-03-14

Wyświetleń: 2912

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?

Kiedy kładziemy się spać używamy najczęściej miękkich poduszek, które również powodują napięcie mięśni szyjnych, przez co nie mogą one w ogóle odpocząć. Aby temu zapobiec często wystarczy zakupić dobrą poduszkę ortopedyczną.

Jak wygląda taka poduszka?
Wygląd poduszki ortopedycznej

Poduszka ortopedyczna to specjalnie wyprofilowana poduszka, która kształtem jest dostosowana do naszej szyj. Posiada wybrzuszenie w miejscu, gdzie zaczyna się nasza szyja, dzięki czemu cały kręgosłup jest wyprostowany podczas jej używania. Dzięki takiemu rozwiązaniu mięśnie szyjne mogą odpoczywać w trakcie snu, ponieważ nie są zmuszane do ciągłej pracy, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, miękkich poduszek puchowych.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Nie należy jednak kupować pierwszej lepszej poduszki. Warto skonsultować się ze specjalistą - fizjoterapeutą bądź pracownikiem profesjonalnych sklepów ortopedycznych - ponieważ źle dobrana poduszka może nam zaszkodzić. Najważniejszymi parametrami na jakie należy zwrócić uwagę są:

- rozmiar poduszki,
- wypełnienie poduszki.

Pierwszy parametr zależy od budowy naszego ciała. Im szersze mamy barki i im bardziej jesteśmy postawni, tym większą poduszkę powinniśmy wybrać. Rozmiar mierzy się w jej wysokości, gdyż na poduszce ortopedycznej należy leżeć bokiem. Stąd właśnie bierze się jej wysokość jako najważniejszy parametr - im dłuższy odcinek od końca barku do początku szyj tym poduszka powinna być wyższa.

Udogodnienia i ważne cechy poduszek ortopedycznych

sp2

Na rynku, oprócz standardowych poduszek ze stałą wysokością, istnieją również takie, które zapewniają jej regulację. Posiadają specjalną wkładkę, którą można w razie potrzeby wyjmować, sterując w ten sposób rozmiarem poduszki. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości dostosowania poduszki do własnych potrzeb. Jeśli czujemy, że jest ona jednak odrobinę za wysoka, to wystarczy, że wyjmiemy wkładkę i od razu ją obniżymy. Nie musimy dzięki temu co chwilę wymieniać poduszek ani martwić się, że rozmiar będzie źle dobrany.

Wypełnienie poduszek dzieli się na dwa główne materiały - piankę poliuretanową oraz piankę termoplastyczną (visco-elastic). Pierwsze z tych dwóch wypełnień charakteryzuje się dużą sprężystością, dzięki której nie odkształca się, a także elastycznością - świetnie dopasowuje się do kształtu ciała. Pianka termoplastyczna natomiast reaguje na ciepło wydzielane przez ludzkie ciało i dostosowuje dzięki temu swój kształt do kształtu szyj i głowy.

Tylko zaufani producenci

Ważny jest również producent poduszek.Najlepiej jest wybierać te firmy, które posiadają renomę i działają na rynku od wielu lat, obecnie większość renomowanych producentów tego typu poduszek to firmy szwedzkie. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas producent zajmuję się ogólnie pojętym sprzętem medycznym czy też poduszki ortopedyczne to tylko dodatek, który jest po prostu bardzo popularnym towarem. Kupując od firm produkujących wysokiej jakości sprzęty medyczne i rehabilitacyjne będziemy mieli gwarancję spełnienia wszystkich norm oraz naprawdę wysokiej jakości. 

Podczas wyboru producenta można, a nawet powinno się zwrócić szczególną uwagę na okres gwarancji udzielanej na sprzedawany produkt. Rozstrzał w tej dziedzinie jest ogromny - najczęściej spotykane okresy oscylują od pół roku do pięciu lat. Jak wiadomo najlepsze produkty zostaną objęte najdłuższą gwarancją. Żaden producent nie pozwoliłby sobie na zawyżanie jej okresu, ponieważ zwroty oraz wymiany pochłonęłyby jego budżet. Jeśli zobaczymy, że możemy liczyć na pięć lat gwarancji to zapewne produkt taki w zdecydowanej większości przypadków przetrwa ten okres.

Udajmy się do specjalistycznego sklepu

Samego zakupu powinniśmy dokonać w wyspecjalizowanym sklepie zajmującym się sprzedażą sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego. Możemy tam bowiem liczyć na fachową, profesjonalną pomoc oraz doradzenie w sprawie doboru odpowiedniej poduszki. Zagwarantuje to nam idealne dopasowanie poduszki, a co za tym idzie pewność poprawy naszego zdrowia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena