...Z czasem jednak dostrzegłeś u niego wady. Chce zawsze być przy tobie, nawet gdy jego obecność sprawia, że jesteś gdzieś niemile widziany. Z nim czujesz się może dojrzalszy, ale dzieje się to kosztem twojego zdrowia. Na domiar złego kradnie ci ciężko zarobione pieniądze. Ostatnio próbowałeś z nim zerwać, ale on na to nie pozwala. W pewnym sensie stał się twoim panem. Żałujesz, że w ogóle pojawił się w twoim życiu.
ZAZWYCZAJ tak właśnie wygląda przyjaźń z papierosem. Earline, mająca za sobą 50 lat palenia, mówi: „Papieros często znaczył dla mnie więcej niż czyjeś towarzystwo. Był nie tylko starym przyjacielem — był niekiedy jedynym przyjacielem”. W końcu jednak Earline zdała sobie sprawę, że papieros to w rzeczywistości nikczemny wróg, który tylko udaje przyjaciela. Przedstawiona wyżej historia odpowiada faktom z jej życia — z jednym wyjątkiem: kiedy Earline zrozumiała, że palenie to wróg, porzuciła ten nałóg.
Również Frank postanowił zerwać z paleniem. Ale już dzień po zgaszeniu ostatniego papierosa zaczął na kolanach szukać niedopałków między deskami w podłodze. „To przesądziło sprawę” — opowiada. „Gdy sobie uświadomiłem, że spomiędzy brudnych desek wygrzebuję na czworakach stare pety, ogarnęło mnie obrzydzenie. Już nigdy więcej nie zapaliłem”.
Dlaczego tak trudno rzucić palenie? Zdaniem naukowców przyczyn jest wiele: 1) Wyroby tytoniowe mogą uzależniać równie silnie jak narkotyki. 2) Wdychana nikotyna często dociera do mózgu już po siedmiu sekundach. 3) Palenie zazwyczaj ściśle wiąże się z trybem życia — stanowi rytuał towarzyszący jedzeniu, piciu, rozmowom czy chwilom relaksu.
Jak jednak wynika z przeżyć Earline i Franka, wyzbycie się tego zgubnego nałogu jest możliwe.
Jeśli tkwisz w jego szponach, a chciałbyś się z nich wyrwać, lektura tych artykułów może odmienić twoje życie.
Zajrzyj na mój blog! Zapraszam!