Nie należy stosować olejków eterycznych będąc w ciąży, trzeba sprawdzić czy nie jest się uczulonym oraz nie stosować przy przewlekłych schorzeniach. W takich przypadkach trzeba porozmawiać z lekarzem.

Data dodania: 2011-01-28

Wyświetleń: 1705

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Olejki aromatyczne stosuje się do masaży leczniczych, do inhalacji i parówek. Dodać można kilka kropel olejku robiąc kompres, dodaje się w trakcie sprzątania mieszkania do odświeżenia powietrza jak i do mycia różnych powierzchni w mieszkaniu. Masaż z olejkiem można wykonać u osób zdrowych w gabinetach kosmetycznych jak i na fizykoterapii w gabinecie lekarskim. Wszystko zależy od tego jakie dodajemy olejki. Dobrodziejstwem jest masaż z olejkiem u osób w stresie. Masaż działa odprężająco, koi ból, uwalnia napięcie i pozwala skutecznie walczyć z bezsennością. Przy masażu gdzie dodaje się olejki podłoże musi być dopasowane do typu skóry masowanego. W bólach brzucha, pleców robi się zimne kompresy. Na miskę daje się 6 kropli olejku, miesza, wkłada gazę, nasącza i po wykręceniu przykłada na bolące miejsce.

Inhalacje są nieocenione w przypadkach infekcji układu oddechowego, katarze, kaszlu. Astma jednak jest bezwzględnym zakazem do stosowania inhalacji. Napełnić trzeba dużą miskę gorącą wodą, dodać 6 kropel olejku. Nakryć głowę ręcznikiem i pochylić się nad miską. Swobodnie robić głębokie oddechy. Wytrzymać ok. 10 minut. Oczy powinny być zamknięte żeby uniknąć przykrego szczypania i łzawienia.

Żeby odświeżyć powietrze do rozpylacza do kwiatów na 100ml wlewa się 3 krople olejku i rozpyla w pomieszczeniu. W tym przypadku najlepszy jest olejek lawendowy lub cytrynowy. Zmęczenie nerwowe i psychiczne występuje najczęściej po długotrwałej umysłowej pracy. Wart wtedy do kominka eterycznego wlać kilka kropel jednego z olejku: np. szałwiowego, mandarynkowego lub z mięty pieprzowej.

W problemach układu trawiennego jaką jest niestrawność : jałowcowy, lawendowy, rumiankowy, rozmarynowy. Na koniec np. jakie olejki stosuje się przy zgadze lub kacu: jaśminowy, jałowcowy, miętowy, różany i rozmarynowy. A już całkowity relaks uzyskamy wlewając 10 kropli olejku na wannie wody podczas wieczornej kąpieli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena