Olejki eteryczne są bardzo często dodawane do kosmetyków. Dotyczy to zarówno produktów drogeryjnych, jak również naturalnych i ekologicznych.

Data dodania: 2014-06-13

Wyświetleń: 1124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Olejki eteryczne najczęściej dodawane do kosmetyków to olejek cytrynowy, pomarańczowy, lawendowy i różany. Często, zamiast samych olejków, producenci kosmetyków dodają do nich składniki zawarte w olejkach, takie jak geraniol, citroel, limonen.

Olejki eteryczne pełnią następującą funkcję w kosmetykach: zapachową, przeciwzapalną, przeciwdrobnoustrojową, a ponadto wydłużają termin przydatności do użycia kosmetyków.

1. Funkcja zapachowa

Olejki eteryczne nadają kosmetykom przyjemny, cytrynowy, lawendowy lub pomarańczowy zapach. Działają orzeźwiająco, odświeżająco. To właśnie olejkom zawdzięczamy zapach szamponu, który utrzymuje się na włosach jeszcze przez pewien czas po spłukaniu głowy wodą.


2. Funkcja przeciwzapalna


Olejki eteryczne działają przeciwzapalnie. Hamują procesy zapalne przebiegające z udziałem cytokin, zwłaszcza gdy towarzyszy im pieczenie, świąd i obrzęk. Zawarte w kosmetykach posiadają bardzo duże rozcieńczenie, jednak ich właściwości przeciwzapalne bardzo często zostają zachowane.


3. Funkcja przeciwdrobnoustrojowa


Olejki eteryczne niszczą bakterie i grzyby, w tym dermatofity wywołujące łupież. Możemy im zawdzięczać efekt przeciwłupieżowy szamponów do włosów. Ponadto olejki odstraszają komary i meszki. Zapach olejków do włosów jest nieprzyjemny dla owadów – komarów, meszek, ale także pszczół i os. Dlatego Intensywnie pachnące kosmetyki powinny być stosowane z ostrożnością przez osoby wybierające się w pobliże gniazd tych owadów.


Najważniejszą funkcją olejków dodawanych do kosmetyków, z punktu widzenia producenta, jest wydłużanie terminu przydatności do użycia kosmetyków. Olejki eteryczne zapobiegają psuciu się kosmetyków działając przeciwdrobnoustrojowo – hamują namnażanie się bakterii. Olejki eteryczne są często stosowanymi substancjami dodatkowymi w kosmetykach naturalnych.


Olejki eteryczne mogą podrażniać skórę i wywoływać alergię, jednak ze względu na ich duże rozcieńczenie w kosmetykach, zdarza się to rzadko. Nie należy mylić olejków eterycznych z olejkami do włosów. Są to zupełnie różne kategorie produktów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena