Analiza grupy krwi pozwala wyjaśnić dlaczego jedni chudną stosując odpowiednie diety a inni nawet w tym czasie tyją. Jest takie powiedzenie: "To co jest żywnością dla jednego człowieka, może być trucizną dla drugiego." Człowiek podświadomie wybiera i stosuje produkty, które w głównej mierze odpowiadają jego grupie. Grupa krwi identyfikuje człowieka tak jak DNA. Grupa bardziej wpływa na tożsamość niż rasa, kultura czy geografia. Jest genetyczną matrycą.
Grupa O jest najstarszą, A rozwinęła się w społeczności rolniczej, B wyłoniła się, kiedy ludzkość migrowała na północ, w surowsze terytoria, zaś AB jest współczesną adaptacją, wynikiem przemieszczania się zasadniczo odmiennych grup. Dzięki zrozumieniu zasad analizy krwi można wybrać optymalną dietę. Można ustalić jaka żywność szkodzi, jaka się przyczynia do wzrostu wagi a jaka prowadzi do chronicznej choroby. Aby zacząć odżywiać się zdrowo trzeba najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem, potem zbadać krew i dowiedzieć się jaka jest grupa i ostatnie to wypróbować tą dietę co najmniej dwa tygodnie. Po tym czasie można już obserwując siebie zobaczyć, że minęła zgaga, minął chroniczny ból głowy, upragniona utrata wagi, zmniejszenie kłopotów z trawieniem, mniejsze dolegliwości astmy itd. Krew okazuje się być wehikułem prowadzącym do przyszłej pomyślności. Jest więc życiem. Zwykła kropla krwi zawiera pełny kod genetyczny człowieka.
Każda z diet dla grup krwi obejmuje szesnaście grup: mięso i drób, ryby i owoce morza, jaja i nabiał, oleje i tłuszcze, orzechy i pestki, fasole i rośliny strączkowe, przetwory zbożowe, chleb i grzanki, ziarna i makarony, warzywa, owoce, soki i napoje, przyprawy, inne dodatki, herbaty ziołowe używki. Żywność dzieli się na trzy kategorie: wysoce wskazaną, obojętną i taką, której należy unikać. Pierwsza działa jak lekarstwo, druga jak żywność, trzecia jak trucizna.