Kąpiel słoneczna to przyjemność, pod warunkiem, że nie kończy się mocno zaczerwienioną, swędzącą lub piekącą skórą z widocznymi pęcherzami. To typowe objawy oparzenia słonecznego. Jeśli dochodzą do tego dreszcze, nudności, gorączka czy omdlenia, konieczna jest pomoc medyczna.

Data dodania: 2012-07-17

Wyświetleń: 1704

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy jesteśmy narażeni na poparzenie słoneczne?

Wówczas, gdy:

- za długo przebywamy na słońcu, zwłaszcza w godzinach południowych,

- brak odpowiedniej ochrony skóry przed działaniem promieni słonecznych (nienałożenie balsamu z filtrem lub użycie niewystarczającego faktora),

- stosujemy niektóre leki, w tym moczopędne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, przeciwcukrzycowe, tabletki antykoncepcyjne itd., a także kosmetyki (substancje zapachowe, dezodoranty) i zioła (dziurawiec).

 

Jakie są skutki przedawkowania słonecznego?

Przebarwienia skórne, zmiany barwnikowe (piegi), odbarwienia w postaci plam, wysuszenie skóry, a w konsekwencji jej fotostarzenie. Najniebezpieczniejszym zagrożeniem jest jednak nowotwór złośliwy skóry, czyli czerniak, który ujawnia się po kilku latach.

 

Kto jest najbardziej narażony na oparzenie słoneczne?

Osoby o jasnej karnacji, posiadające małą ilość melaniny, która chroni skórę przed promieniami słonecznymi. Ważne jest, by osoby z taką karnacją stopniowo zażywały kąpieli słonecznych. Zaleca się im także krem z wysokim wskaźnikiem ochrony. W drugiej kolejności są dzieci, których skóra jest delikatna i wrażliwa.

 

Jak leczyć?

 

- Można zastosować chłodny, kojący prysznic. Nie powinien być zimny, ponieważ polanie rozgrzanej skóry lodowatą wodą może doprowadzić do szoku termicznego. Należy stopniowo obniżać temperaturę, by uzyskać chłodną wodę, ale nie bardzo zimną. Prysznic powinien trwać co najmniej 15 minut.

- Gdy dokucza ból, można sięgnąć po łagodne środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty.

- Skuteczne okazać się mogą okłady z octu, zsiadłego mleka, jogurtu naturalnego lub kefiru. Złagodzą podrażnienia i przyniosą ulgę.

- Sięgnąć można po preparaty zawierające w swym składzie duże natężenie pantenolu, alantoinę, witaminę E, środki chłodzące, wodę termalną w sprayu.

- Należy pić dużo wody, zaaplikować sobie dawkę wapna.

Gdy ustąpi pieczenie:

- nadal nie wystawiaj poparzonej skóry na słońce.

- podrażnienie wciąż się utrzymuje, dlatego nie zapominaj o piciu wody, wapna.

Jeśli poparzenia są poważne, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena