Wśród wszystkich dokumentów, które każdego roku przed upływem określonego terminu należy złożyć do określonego urzędu skarbowego, znajduje się PIT-37, czyli deklaracja obejmująca wszystkie sposoby uzyskanych przychodów przez ostatnie dwanaście miesięcy przez osoby prywatne, nieprowadzące swojej działalności gospodarczej.

Data dodania: 2014-03-11

Wyświetleń: 1541

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do tej grupy można zaliczyć między innymi osoby zatrudnione o umowę o pracę, umowę o dzieło czy zlecenie, a także rencistów.

Po zebraniu wszystkich dokumentów przedstawiających dochody za ostatni rok kalendarzowy od swoich pracodawców czy zleceniodawców, osoby zobowiązane złożeniem deklaracji PIT-37 zobowiązane są do wypełnienia dokumentu i przekazania go urzędowi skarbowemu, któremu podlegają do trzydziestego kwietnia 2014. Możliwości jego składania jest kilka – od opcji internetowych, przez bezpośrednią wizytę w urzędzie po skorzystanie z usług pocztowych bądź kurierskich (w tym przypadku o dacie decyduje pieczątka pocztowa).

Istnieje możliwość składania rozliczenia podatkowego z małżonkiem, jeżeli zarówno mąż, jak i żona, uzyskali dochody w podobny sposób (w oparciu o wyżej wymienione metody umów między pracownikiem i pracodawcą). Warto jednak pamiętać o tym, że z tej opcji można skorzystać dopiero podczas składania zeznania za kolejny rok od zawarcia związku małżeńskiego. W innym przypadku trzeba będzie liczyć się z koniecznością poprawienia w możliwie jak najkrótszym czasie deklaracji zwróconej przez konkretny urząd skarbowy.

Osoby, które z określonych przyczyn zajmują się samodzielnym wychowywaniem dziecka (nawet jeżeli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną), również powinny złożyć tego rodzaju deklarację podatkową. Należy przedstawić w niej wszystkie dochody uzyskane podczas ostatnich dwunastu miesięcy, ich źródła oraz procent opodatkowania zależnie od określonej umowy, jaka ich dotyczy.

Wyłącznie wybranie odpowiedniej deklaracji podatkowej, a następnie wypełnienie jej bez jakichkolwiek błędów, zostanie zaakceptowane przez konkretny urząd skarbowy. Osoby, które podczas całego procesu popełniły jakiekolwiek błędy, są zobowiązane do szybkiego ich poprawienia. Właśnie z tego względu nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Zdecydowanie lepiej jest posiadać kilka dni w zapasie, które można byłoby przeznaczyć na ewentualne naniesienie poprawek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena