Aromaterapia znana już od setek lat, dziś także odkrywa swoją wyjątkową moc. Dzięki specyficznym właściwościom olejków eterycznych można wspomóc leczenie nawet najtrudniejszych chorób, które czyhają na współczesnego człowieka.

Data dodania: 2014-03-07

Wyświetleń: 1456

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skóra jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Pełni szereg istotnych funkcji, takich jak ochrona przed patogenami i drobnoustrojami. Zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej. Złuszczający się martwy naskórek umożliwia usuwanie czynników szkodliwych oraz stanowi nieprzepuszczalną barierę dla ciał obcych. Kwasy tłuszczowe wytwarzane przez skórę są kolejną linią obrony dla ludzkiego organizmu. W warstwie otaczającej nasze ciało znajdują się również liczne gruczoły, naczynia krwionośne, limfatyczne i nerwowe. Utrzymanie stałej temperatury ciała jest właśnie możliwe dzięki naszej skórze. Umożliwia nawet pobieranie tlenu atmosferycznego i wymianę gazową.

Na nasz stan skóry wpływa wiele różnych czynników. Na niektóre jak nasz wiek nie mamy wpływu. Możemy jednak czuć się odpowiedzialni za inne czynniki, które modyfikują stan naszej skóry. Do nich można zaliczyć dietę, stan zdrowia, stres, pielęgnacja i dbałość o higienę, a także czynniki zewnętrzne. Sucha skóra jest szorstka, matowa, cienka, widoczny jest łuszczący się naskórek. Ma nierównomierny kolor, a nawet czasem widoczne są naczynka krwionośne. Pozbawienie jej płaszcza lipidowego zwiększa podatność na uczulenia i uszkodzenia. Taka skóra często jest zaczerwieniona, pęka, bardzo często temu zjawisku towarzyszy pieczenie lub swędzenie.

Wybierając kosmetyki dla skóry suchej trzeba mieć świadomość, że muszą one nie tylko ją nawilżać, ale także powinny mieć zdolność do zatrzymywania wody w organizmie. Trzeba wybierać kremy, które w swoim składzie mają takie składniki jak: aloes, algi, kwas hialuronowy, glikol, kwas glikolowy, melisa, rumianek, prowitamina B5 oraz kolagen i elastyna. Aby wygładzić i natłuścić skórę powinno się stosować kosmetyki z olejkiem z awokado, kokosowym, ze słodkich migdałów i ogórecznika, oraz bogate w składniki kojące, czyli melisa, malwa, wyciąg z drzewa sandałowego, śluzy roślinne z prawoślazu, aloesu, nasion lnu i żywokostu. Nie powinno się myć skóry, szczególnie twarzy, wodą z mydłem, oraz stosować zbyt często peelingów gruboziarnistych. Najlepiej jest używać toników do przemywania twarzy i mleczek do demakijażu. Na dzień trzeba używać kremy z filtrami, które zapobiegną odparowaniu wody z twarzy, a na noc lepiej jest zastosować preparaty natłuszczające, półtłuste i tłuste bogate w kwasy tłuszczowe i ceramidy.
Świetnie też do pielęgnacji i leczenia skóry nadają się olejki eteryczne. Są to zagęszczone wyciągi z różnych części roślin, przechowywane w specjalnych, szklanych i nieprzezroczystych buteleczkach.

Aromaterapia jest wspaniałą metodą leczenia różnorodnych dolegliwości. Znana była już od setek lat. Wykorzystywana była przez starożytne ludy, coraz częściej pojawia się jako metoda alternatywna w terapii. Można za jej pomocą znormalizować skórę, wyleczyć cerę tłustą, suchą i mieszaną. Wystarczy wybrać odpowiedni olejek i dodać kilka jego kropli do kremu, który używamy. Bardzo często firmy farmaceutyczne już same wzbogacają kosmetyki w naturalne ekstrakty roślinne. Najczęściej wykorzystywane są olejki różany, z drzewa sandałowego, rumiankowy, z melisy, lawendowy, cytrynowy i mandarynkowy. W ten sposób można łączyć nie więcej niż pięć ekstraktów roślinnych, gdyż większa ilość mogłaby źle wpłynąć na nasze samopoczucie, spowodować wymioty i nudności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena