Każda firma udzielająca pożyczek przez internet ma własne regulacje i ograniczenia, jednak pewne kryteria są wspólne. Warto je poznać, aby lepiej orientować się na rynku pożyczek pozabankowych online.

Img

Sprawdzą Cię w rejestrze dłużników!

Zdecydowana większość pożyczek przez internet jest udzielana tylko tym pożyczkobiorcom, którzy nie mają negatywnej historii kredytowej. Brak historii zazwyczaj nie jest przeszkodą, choć kwota pożyczki może zostać zmniejszona. Im masz lepszą historię w BIK, tym lepiej dla Ciebie. Pożyczek przez internet bez sprawdzania BIK udziela tylko kilka firm z około 30, które w ten sposób działają. Pamiętaj, że firma pożyczkowa nie musi pytać Cię o pozwolenie na weryfikację w BIK, bo zazwyczaj wyrażasz taką zgodę już w momencie złożenia wniosku, przy czym nie ma możliwości odmowy weryfikacji – BIK jest instytucją, która udziela informacji wszystkim, którzy mogą mieć w tym prawny lub ekonomiczny interes.

Zapłać, żeby potwierdzić.

Każda firma pożyczkowa musi zweryfikować swoich pożyczkobiorców: czy dane przekazane w czasie rejestracji w serwisie są prawidłowe, czy nie doszło nigdzie do pomyłki. Zwykle takim sposobem weryfikacji jest wykonanie jednorazowego przelewu na wskazany numer konta. Zwróć uwagę, że tego etapu nie ma przy pożyczaniu tradycyjnej chwilówki – tam zostaniesz zweryfikowany na podstawie dowodu osobistego, a tutaj jest to proces trudniejszy: firma zakłada, że nikt niepowołany nie ma dostępu do twojego konta, więc tylko pożyczkodawca może wykonać przelew. Jednocześnie razem z kwotą przelewu (zazwyczaj jest to jeden grosz) firma odbiera także dane nadawcy. Zwróć uwagę, że to oznacza, że przelewu możesz dokonać jedynie z indywidualnego konta, bo przy kontach wspólnych firma otrzyma dane wszystkich właścicieli, a przy kontach firmowych właścicielem jest firma.

Przelewy potwierdzające tożsamość nie są zwracane, ale wykonuje się je tylko raz. Rejestracja w serwisie pożyczkowym umożliwia wielokrotne zaciąganie pożyczek, ale tylko przed pierwszą musisz potwierdzić tożsamość.

Czy mogę liczyć na bonusy?

Jest kilka sposobów, które firmy pożyczkowe stosują, aby sprzedaż pożyczki przez internet. Pierwszy – najbardziej atrakcyjny – to udzielenie pierwszej pożyczki bez prowizji. Prowizja w tym przypadku nie jest też naliczana, jeśli przedłużasz termin spłaty. Druga możliwość to bon lub nagroda pieniężna przy terminowej spłacie bez przedłużania terminu spłaty. Są też firmy, które nie oferują dodatkowych upustów i bazują jedynie na tym (co jest zresztą praktyką powszechną), że kolejne pożyczki mogą być udzielane na kwoty wyższe od poprzednich.

Kiedy nie możesz spłacić

Pożyczka przez internet może zostać w większości firm przedłużona. Opłata za przedłużenie może mieć zróżnicowaną wysokość w zależności od tego, jak bardzo chcesz wydłużyć okres spłaty. Niektóre z firm pożyczkowych oferują także możliwość zamiany sposobu spłaty pożyczki na plan spłat (a więc system znany między innymi z kredytów bankowych czy zakupów ratalnych, wymagający regularnych, comiesięcznych wpłat). Przy zaleganiu ze spłatą, firma wysyła zazwyczaj trzy kolejne wezwania do zapłaty (zazwyczaj po 30, 60 i 90 dniach od przekroczonego terminu) i uruchamia postępowanie egzekucyjne. Dokładnie opisane jest to w umowie pożyczki i regulaminie danej firmy, ponieważ szczegóły mogą się różnić. Zawsze jednak jest jakaś opcja, która pozwala zmniejszyć obciążenie miesięczne i spłacić pożyczkę. Musisz także liczyć się z tym, że problem ze spłatą utrudni zaciągnięcie kolejnej pożyczki i firma pożyczkowa doda Twoje dane do rejestru dłużników.

Licencja: Creative Commons