Zazwyczaj wybór konta firmowego to decyzja jednorazowa. Mało które przedsiębiorstwo decyduje się na zmianę rachunku bankowego w trakcie trwania działalności, ponieważ wiążą się z tym pewne utrudnienia. Dlatego warto zadbać o to, aby od razu wybrać najlepszy rachunek.

Data dodania: 2014-04-03

Wyświetleń: 926

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Konto firmowe – wybór na lata

Dlaczego nie zmieniać rachunku?

Bardzo często na pewno spotykałeś się z opinią, że jeśli konto jest kiepskie, to należy je po prostu zmienić. No cóż, trudno się z tym nie zgodzić, ale pamiętaj, że w przypadku firm taka decyzja ma wiele „ukrytych kosztów”, i wcale nie chodzi tutaj o regulaminowe opłaty bankowe. Zmiana konta jest dość problematyczna, szczególnie w przypadku firm, które prowadzą rozliczenia bezgotówkowe, a dziś to już większość przedsiębiorstw. Nowy rachunek musi bowiem najlepiej działać równolegle ze starym przez jakiś czas, a to kolejne źródło niechcianych kosztów. Konto firmowe, którego numer podałeś kontrahentom, musi najpierw zebrać wszystkie należności. W zależności od tego, czy klienci płacą Ci natychmiast, czy dopiero z odroczonym terminem, może to potrwać nawet kilka miesięcy. Jasne, możesz poinformować klientów o zmianie numeru rachunku, ale należy robić wszystko, aby nie komplikować życia klientom. Takie drobiazgi, jak informacja do US już pominę, bo o tym zapewne wiesz.

Drogie, dla może się opłaci

Wielu przedsiębiorców, zakładając, że ich działalność będzie się rozwijała, szuka konta, które spełniają wszystkie ich obecne oczekiwania i jeszcze rokują, że kiedy działalność się rozwinie, będą pozwalały na skorzystanie z innych funkcji. Tak jest na przykład z funkcją obsługi masowej. Niby na początku nie jest potrzebna, ale może się przydać za miesiąc, rok, może dwa. Pytanie tylko, czy opłaca się utrzymywać droższe konto po to tylko, żeby w nieokreślonej perspektywie skorzystać z innych funkcji? Może jednak opłacalna będzie zmiana lub założenie drugiego rachunku? Nie da się tego jednoznacznie rozstrzygnąć.

Ważniejsza stabilność niż jakość

Dla biznesu liczy się przede wszystkim stabilność. To oczywiście prawda, ale zobacz, że może Cię to doprowadzić do wyboru niezbyt ciekawej opcji rachunku firmowego. Konto dla firm musi być jednocześnie atrakcyjne i stabilne. W praktyce sprowadza się to do wyboru takiego banku, który gwarantuje maksymalną jakość obsługi, bezpieczeństwo, bezawaryjność i dostęp do wszystkich usług, które będą Ci potrzebne, ale jednocześnie takiego, w którym usługi nie pojawiają się i nie znikają co chwilę, bo ktoś nie obliczył ich opłacalności, a straty pokrywane są ze zmienianych nadmiernie często opłat. Przewidywalność kosztów daje przedsiębiorcom poczucie bezpieczeństwa firm, a to jest warte więcej niż chwilowa wygoda korzystania z rachunku bankowego. Zwróć uwagę, aby właśnie tutaj znaleźć ofertę, która połączy wszystkie wymagania – lepsza nieco mniej atrakcyjna cenowo, ale w miarę stała, niż taka, co do której nie masz pewności, kiedy koszty utrzymania konta zdecydowanie pójdą w górę.

Zbyt wiele pracy

Pamiętaj, że konto firmowe ma ułatwiać Ci pracę. Nie chodzi o to, aby wszystko można było zrobić, ale aby można było zrobić to szybko. Jest wielka różnorodność kont firmowych i tutaj trzeba dokładnie przejrzeć oferty. Najpierw jednak trzeba dokładnie poznać własne wymagania, bo to one definiują, do którego banku powinieneś się udać. Pracy z tym jest sporo, ale to coś, co robi się raz. Gwarantuję Ci, że jeśli za pierwszym razem wybierzesz właściwa ofertę, to będziesz z niej zadowolony nawet wtedy, kiedy pojawią się jeszcze lepsze. Bardzo prawdopodobne, że nawet wtedy nie zdecydujesz się na zmianę konta, bo to będzie po prostu dawało pewność, bezpieczeństwo i wygodę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona