Drukarki laserowe są stałym elementem wyposażenia wielu biur. Podstawowe modele drukarek laserowych, które zapewnią nam dobrą jakość wydruku możemy kupić już za 200 - 300 złotych. Przystępna cena sprawia, że ten typ drukarek coraz częściej wybieramy również na użytek domowy. 

Data dodania: 2010-06-02

Wyświetleń: 1867

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak urządzenia te często okazują się dość kosztowne w eksploatacji. Koszt oryginalnego tonera waha się między 100 a 500 zł (w zależności od modelu i wydajności), czasem to wydatek nawet rzędu 1000 zł! Nie dziwi zatem fakt, że firmy coraz częściej poszukują tańszych rozwiązań. Czy stosownie zamienników to dobry wybór?

Z punktu ekonomicznego na pewno tak. Poniżej przedstawiamy argumenty przemawiające za skorzystaniem z tańszej alternatywy. Drukarki laserowe są stałym elementem wyposażenia wielu biur. Podstawowe modele drukarek laserowych, które zapewnią nam dobrą jakość wydruku możemy kupić już za 200 - 300 złotych. Przystępna cena sprawia, że ten typ drukarek coraz częściej wybieramy również na użytek domowy. Jednak urządzenia te często okazują się dość kosztowne w eksploatacji. Koszt oryginalnego tonera waha się między 100 a 500 zł (w zależności od modelu i wydajności), czasem to wydatek nawet rzędu 1000 zł! Nie dziwi zatem fakt, że firmy coraz częściej poszukują tańszych rozwiązań. Czy stosownie zamienników to dobry wybór?

Jakość i wydajność drukowania versus ekonomia


- Korzystając z markowych zamienników, możemy obniżyć koszty drukowania, co najmniej o połowę w stosunku do używania materiałów eksploatacyjnych, proponowanych przez producentów drukarek - zapewnia Michał Prejzner, wiceprezes firmy Laserton, polskiej marki światowej klasy producenta oryginalnych i alternatywnych cartridge’y z tonerem. Dla przykładu toner alternatywny o podwyższonej wydajności pozwala wydrukować o 25% stron więcej niż cartridge producenta drukarki. Biorąc pod uwagę rzeczywisty koszt wydruku 1 strony (zależny od wydajności oraz ceny) przy wyższej wydajności i niższej cenie oznacza to nawet 345 % wzrostu, czyli około 8 900 wydrukowanych stron zamiast 2 000. Poza wydajnością, zamienniki charakteryzuje również dobra jakość, która jest porównywalna do oryginalnych oraz atrakcyjna cena.  Poza tymi atutami warto również zwrócić uwagę na proekologiczny i prospołeczny aspekt stosowania zamienników - dodaje Michał Prejzner. Produkowanie zamienników jest nie tylko ekologiczne, lecz także przyczynia się do zwiększenia miejsc pracy. W przeciwieństwie do oryginalnych cartridge’y produkowanych przez maszyny, zamienniki składane są przez człowieka.

Na co warto zwrócić uwagę?

Dobry cartridge powinien działać bez problemów od momentu jego instalacji, do momentu zużycia ładunku barwiącego. Przy wyborze cartridge’a alternatywnego warto zapytać sprzedawcę o wydajność, czyli średnią ilość wydruków, koszt wydruku jednej strony oraz certyfikaty jakości technologii wytwarzania i projektowania, jakie powinien posiadać producent.

Podejrzanie niska cena?

Najtańszy produkt nie zawsze oznacza największą oszczędność - w przypadku bardzo tanich tonerów możemy być zmuszeni do ich częstych reklamacji. Nie mamy również pewności, czy zadeklarowana przez producenta wydajność jest prawdziwa. Najkorzystniejszym wyjściem jest wybór cartridge’a o dużej wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości w stosunku do rozsądnej ceny. Takie rozwiązanie oferują przede wszystkim markowe produkty alternatywne - dodaje Michał Prejzner.

Czy można uszkodzić drukarkę używając zamiennika?

Jeśli stosujemy materiały eksploatacyjne pochodzące od wiarygodnych producentów nie ma możliwości uszkodzenia sprzętu. Znane marki oferują produkty tworzone zgodnie z międzynarodowymi normami. W najgorszym przypadku rozsypie się nam toner, jednak to zdarza się niezwykle rzadko i nie uszkadza sprzętu, a jedynie wpływa na jakość wydruku. Firmy oferujące zamienniki często też obejmują gwarancją swoje produkty. W przypadku produktów Lasteron, firma udziela swoim klientom 12-miesięcznej gwarancji. Współpracując z firmą serwisową gwarantuje naprawę urządzenia, jeśli powodem jego uszkodzenia było użycie cartridge'a Laserton.  Aby jednak sprzęt służył nam długo bez zarzutu należy pamiętać o jego regularnej konserwacji. Dzięki okresowym przeglądom urządzenie będzie dłużej niezawodne.  

Czy nie stracę gwarancji?

Kolejnym dylematem przy wyborze zamienników jest obawa przed utratą gwarancji, którą objęta jest drukarka. Wynika ona raczej z naszej niewiedzy, gdyż w dokumentacji dołączanej przez producentów nie ma takich zapisów.  Dodatkowo, część producentów materiałów eksploatacyjnych obejmuje swoją gwarancją urządzenie drukujące za pomocą ich materiałów. Dlatego przy wyborze zamiennika warto sprawdzić, jaki pakiet gwarancyjny oferuje dany producent oraz czy możemy się starać o wymianę produktu i na jakich warunkach - radzi wiceprezes firmy Laserton.

„Jeśli nie widać różnicy to, po co przepłacać


Użycie tego reklamowego sloganu pewnego proszku do prania w odniesieniu do alternatywnych cartridge'y wydaje się w tym przypadku zasadne.  Stosowanie oryginalnych tonerów oznacza pewną pracę i bardzo dobrą jakość wydruków, ale ma dość znaczącą wadę - wysoką cenę. Podczas gdy zamienniki możemy dostać nawet trzy razy taniej niż oryginały, a jakość i trwałość wydruków oraz żywotność drukarki jest przy ich zastosowaniu porównywalna z efektami pracy oryginalnego cartridge’a.

Licencja: Creative Commons