Zastanówmy się dobrze – jakie argumenty pozwalają wyżej ocenić pożyczki pozabankowe od kredytów udzielanych przez banki? Na pewno nie komfort, nie cena i nie bezpieczeństwo, bo to ostatnie jest w najlepszym wypadku porównywalne. Czy jest więc taki argument, który uzasadnia zaciąganie pożyczek w parabankach? Jest – chodzi o czas.

Data dodania: 2014-03-26

Wyświetleń: 5428

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pożyczka gotówkowa na wczoraj

Wszystko na już

Udzielenie kredytu to procedura czasochłonna. Co prawda nieduże kredyty gotówkowe czasem można otrzymać w kwadrans, ale jeśli spojrzeć na problem szerzej, to od wydania decyzji wstępnej do podpisania umowy kredytowej mija zazwyczaj dzień lub dwa (i to też tylko w przypadku prostych i niewysokich kredytów). Dla pożyczek pozabankowych okres oczekiwania jest oznaczony jako kwadrans zazwyczaj od złożenia wniosku do wypłaty środków (w ramach przelewów wewnętrznych jest to całkowicie możliwe). Oznacza to, że pożyczkę pozabankową można otrzymać w ostatniej chwili.

Szybka pożyczka gotówkowa jest traktowana przez konsumentów jako sposób na uzupełnienie chwilowych dziur w domowym budżecie – kiedy termin płatności rachunków wyjątkowo nie chce zgrać się z terminarzem wypłat. Kredyty są dużo korzystniejsze, jeśli chodzi o oprocentowanie, ale niestety czas, jaki banki spędzają na analizie wniosków, jest dla wielu konsumentów zbyt długi.

Brak zdolności nie jest przeszkodą

Szybkie pożyczki gotówkowe to także szansa dla osób niemających zdolności kredytowej. Od razu jednak ustalmy: są dwie grupy osób, które zdolności nie mają: ci, którzy nie mają jej z powodu braku pieniędzy oraz ci, którzy pieniądze mają, ale nie mają udokumentowanego źródła dochodu lub nie spełniają jakiegoś arbitralnego, często nieszczególnie mądrego kryterium banku (na przykład właściciele dobrze prosperujących firm, które na rynku istnieją krócej niż rok lub dwa).

Ponieważ przy udzielaniu pożyczek nie sprawdza się zdolności jako takiej (a przynajmniej nie robi tego większość firm pożyczkowych), a jedynie weryfikuje zapisy w BIK. To oznacza, że jedynie pożyczkobiorca musi realnie oceniać swoją zdolność kredytową, co wprawdzie łatwe nie jest, ale daje dużo możliwości.

Wypłata tego samego dnia kusi

Żeby wypłacić pieniądze w zasadzie natychmiast, firmy pożyczkowe muszą zrezygnować z pewnych etapów weryfikacji pożyczkobiorcy. Właśnie to jest powodem tak wysokich odsetek – dla firmy pożyczkowej takie niezabezpieczone pożyczki to oczywiście spore ryzyko. Nikt nie obliczył, ile jest złych pożyczek w puli pożyczek udzielonych przez firmy pożyczkowe, ale szacuje się, że nawet 40-70%. Dość powiedzieć, że kredyty konsumpcyjne bankowe to też niemal w jednej szóstej należności, które nie są spłacane terminowo.

Dla pożyczkobiorców możliwość otrzymania pieniędzy jeszcze w dniu złożenia wniosku jest propozycją bardzo kuszącą. Wysokie opłaty nie są dla pożyczkobiorców przeszkodą, ponieważ wydają się dość odległe. Tak oczywiście nie jest.

Szybkie otrzymanie gotówki, które w banku jest w zasadzie niemożliwe, to jeden z dwóch atutów pożyczek pozabankowych. Nie są one – w żadnym razie – produktami idealnymi, natomiast dwa atuty: brak dogłębnej weryfikacji zdolności kredytowej oraz czas reakcji na złożony wniosek o pożyczkę, sprawiają, że chętnych nie brakuje i zapewne prędko nie zabraknie. Firmy pożyczkowe rozwijają się dynamicznie, poszerzają swoje oferty, przygotowują nowe produkty, dbając przecież cały czas, aby klienci nigdy nie czekali długo na wypłatę – tym właśnie często wygrywają z bankami. Kto szybciej wypłaci pieniądze, ten ma pożyczkobiorcę w kieszeni – o to w tym wszystkim chodzi.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena