Jeszcze kilka lat temu uzyskanie kredytu bez wychodzenia z domu nie było możliwe. Dziś kredyt gotówkowy przez internet znajduje się w ofercie zdecydowanej większości banków, a w każdym przez internet można załatwić przynajmniej część formalności.

Data dodania: 2014-04-10

Wyświetleń: 7979

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredyt gotówkowy przez internet

Bardziej klasycznie

Część banków zrezygnowała z tworzenia rozbudowanego systemu wniosków w sieci. W tych bankach można zazwyczaj wypełnić wniosek w sieci, ale doprowadzi on najwyżej do wydania decyzji wstępnej. Jeśli chodzi o umowy, to będzie trzeba odwiedzić wybrany oddział banku. Tam też trzeba będzie dostarczyć ewentualne zaświadczenia i pozostałe dokumenty, jeśli bank wymaga ich złożenia przed wydaniem ostatecznej decyzji kredytowej.

Niewiele jest już banków, które pozwalają przez internet przeprowadzić jedynie część procedury kredytowej. Klientom zależy na tym, żeby całkowicie wyeliminować potrzebę składania wizyt w oddziale, dlatego też taka forma wnioskowania jest wciąż używana przez banki, które swoim klientom oferują w standardzie obsługę gotówkową.

Bardziej nowocześnie

Kredyt gotówkowy przez internet najłatwiej uzyskać klientom danego banku. Dzięki temu, że systemy wniosków są zintegrowane do pewnego stopnia z systemami bankowości elektronicznej, pracownicy banku (razem z programami działającymi półautomatycznie) mogą szybko wydać wstępną decyzję, a następnie od razu decyzję ostateczną w sprawie kredytu, bazując jedynie na wyciągu z konta.

Elektroniczne systemy wniosków kredytowych przygotowane przez bank są bardzo wygodne, ponieważ dzięki nim wcale nie trzeba odwiedzać oddziału. Ponieważ jednak są to tylko programy komputerowe, zdarzają się mniej udane formularze. Zdarza się, że po złożeniu wniosku i wyborze opcji własnej działalności jako źródła dochodu, pracownik banku oddzwania do potencjalnego kredytobiorcy i musi poinformować go, że bank nie udziela kredytów osobom prowadzącym działalność. Takie problemy, co prawda nie zdarzają się często, jednak programiści niektórych banków niezbyt dokładnie je wychwytują, dlatego możesz się z nimi spotkać.

Czy to się opłaca?

Argumentem przeciwko kredytom gotówkowym przez internet było to, że dosyć trudno było uzyskać pełne informacje: trzeba było dzwonić do banku, albo pytać o produkt w oddziale. Dziś banki udostępniają również internetowe kanały kontaktu i w ten sposób można poznać kredyty gotówkowe przez internet, bez konieczności rozmowy z doradcą w oddziale i bez stresu, że się nie rozumie regulaminu. Tak naprawdę więc argument ten nie ma dziś racji bytu.

Plusem na pewno jest wygoda. Nawet jeśli tylko część formalności można będzie wypełnić przez internet, sam fakt, że już jest o jedną wizytę mniej, jest argumentem na korzyść kredytów przez internet. Rzecz jasna cała sprawa może być nieco bardziej skomplikowana, jeśli trzeba dostarczyć do banku zaświadczenia o zarobkach albo inne dokumenty, ale dziś wiele banków oferuje kredyty gotówkowe na oświadczenia, a więc bez potrzeby dostarczania stosu dokumentów.

Ponieważ spadają koszty obsługi klienta, bo nie trzeba w celu obsługi wniosków kredytowych, tworzyć eleganckich biur dla doradców, spadają też odrobinę koszty kredytu. Co prawda to akurat zmiana raczej symboliczna, ale też godna odnotowania.

Tradycyjnie czy przez internet?

Kredyty gotówkowe można zaciągnąć przez internet, niemniej jednak wcale tak robić nie trzeba. Jeśli czujesz się pewniej w oddziale niż przy własnym komputerze, to nie ma problemu – możesz odwiedzić oddział banku. Tak naprawdę jednak to tylko kwestia Twojego nastawienia, więc możesz wybierać zupełnie dowolnie.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena