Po kosmetyki sięgały już kobiety w starożytności, dbając o urodę i pielęgnację ciała. Stosowane wówczas preparaty opierały się wyłącznie na naturalnych składnikach, ja zioła, owoce czy minerały. Tendencja ta z różnym nasileniem przetrwała do XX wieku, kiedy rozpoczęto produkcję kosmetyków na skalę światową, korzystając z osiągnięć chemii.

Zanim produkcja kosmetyków stała się ważną częścią przemysłu chemicznego, preparaty do pielęgnacji ciała i podkreślania urody wytwarzane były ręcznie, w warunkach domowych. Czyniły to same kobiety, przekazując sobie tajniki tej naturalnej produkcji, ale też aptekarze, którzy również wiedzieli, jak skutecznie łączyć składniki pochodzenia naturalnego. Kiedy początkiem XX wieku rozwinęła się produkcja kosmetyków, naturalne składniki szybko zastąpiły syntetyczne zamienniki wytwarzane w laboratoriach. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji i wykorzystaniu osiągnięć z dziedziny chemii na rynku pojawiała się duża ilość zróżnicowanych kosmetyków, co przyczyniło się do zaprzestania wyrabiania ich w warunkach domowych.

Jednak preparaty do pielęgnacji ciała wytwarzane na bazie składników pochodzenia naturalnego po wielu latach ponownie pojawiły się na rynku. Spowodowane jest to występowaniem różnego rodzaju alergii powodowanych przez substancje chemiczne stosowane w produkcji kosmetyków. Osoby o skórze wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień chętnie sięgają po kosmetyki naturalne, o łagodniejszym działaniu. Przy wyrobie kosmetyków tzw. ekologicznych często stosowane są zarówno tradycyjne receptury, które sprawdzały się w przeszłości, jak i nowe, pozwalające na wprowadzanie pewnych ulepszeń. Zmianie uległ proces produkcji i możliwość łączenia większej liczby składników, przede wszystkim dzięki nieustannie prowadzonym badanom laboratoryjnym, które pozwalają odkrywać nowe właściwości komponentów. Tego typu preparaty całkowicie są pozbawione związków chemicznych, w tym syntetycznych zamienników.

Za kosmetyki naturalne uważa się powszechnie preparaty, które nie zawierają składników chemicznych, czyli środków konserwujących, substancji zapachowych, barwników, silikonów, parafiny. Ponadto w trakcie procesu produkcji nie prowadzi się testów na zwierzętach. Zgodnie z założeniem, tego typu preparaty mają być bezpieczne tak dla człowieka, jak i dla środowiska. Stąd nazwa kosmetyków naturalnych jest dla wielu osób równoznaczna z określeniem kosmetyki ekologiczne.

Dostępne kosmetyki ekologiczne stosuje się w taki sam sposób jak kosmetyki konwencjonalne. Nie wymagają one dodatkowych czynności w zakresie przygotowania do użytku właściwego i posiadają bardzo dobre właściwości pielęgnacyjne. Kosmetyki naturalne powinny być stosowane regularnie dla uzyskania oczekiwanego efektu i zalecane są przede wszystkim osobom o skórze skłonnej do alergii.

Licencja: Creative Commons