Primo – regulamin
W zasadzie cały ten artykuł należałoby poświęcić problemowi regulaminów. Mało kto je czyta, mało kto analizuje umowy pożyczki, prawie nikt nie wyjaśnia z przedstawicielem firmy swoich wątpliwości. Aż szkoda poświęcać temu zagadnieniu więcej miejsca: oczywiście, są to dokumenty nudne, nieciekawe, trudne, czasem dwuznaczne, ale po prostu trzeba się z nimi zapoznać. Zdecydowana większość firm pożyczkowych to uczciwe podmioty – uczciwe w tym sensie, że nie robią niczego, o czym by w regulaminie mowy nie było. A że się pożyczkobiorcy czytać nie chciało to inna sprawa. Zróbmy tak: ja nie będę ci więcej głowy zawracał uwagami w takim tonie i na ten temat, ale obiecaj, że pożyczki online potraktujesz rozważnie i przeczytasz warunki usługi.
Po drugie – zaufanie
Zaufanie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, jest bardzo ważne. Oczywiście, że raczej nie zaprzyjaźnisz się z firmą pożyczkową, ale musisz mieć pewność, że również twoje interesy są jakoś chronione. Ponieważ parabanki nie są objęte nadzorem KNF, nie możesz korzystać z praw, jakie mają klienci banków, a które daje Prawo Bankowe. Wszystkie twoje uprawnienia i możliwości muszą być wymienione w umowie pożyczki, która ma charakter umowy cywilnoprawnej.
Rzecz jasna papier to nie wszystko – po środki prawne sięga się zwykle w ostateczności. Skorzystaj z internetu, żeby sprawdzić wybraną firmę pożyczkową. Oczywiście każda będzie miała sporo negatywnych opinii: że pracownicy nieuprzejmi, kiedy chcą odzyskać dług, że wezwania do zapłaty drogie, że oprocentowanie wysokie. Właśnie dlatego masz się z tym zapoznać – żeby wiedzieć, kiedy i jakie konsekwencje na ciebie spadną, o ile jakiekolwiek. Pożyczka online pod tym względem niczym nie różni się od wszystkich innych narzędzi kredytowych.
Po trzecie – szybkość
Pożyczki pozabankowe przez internet są szybkie – to ich główna zaleta. Jeśli więc nie da się zrobić przelewu wewnętrznego, bo firma ma konto w innym banku, stracisz czas. To jest drobiazg, którym czasem nie trzeba się przejmować, ale w niektórych sytuacjach naprawdę potrzeba pieniędzy w kwadrans – wtedy takie detale zaczynają mieć znaczenie, dlatego skup się również na nich.
Co warte podkreślenia: jeśli uda się znaleźć firmę, która korzysta z tego samego banku co ty, to zyskasz również na spłacie: będziesz mógł zrobić ją w ostatniej chwili bez obaw, że przelew nie dotrze do odbiorcy na czas.
Sprawa czwarta: wysokość pożyczki
Większość firm pożyczkowych oferujących pożyczki online pozwala na stopniowe zwiększanie limitu wraz z każdą kolejną pożyczką. Zwykle jednak okazuje się, że pierwsza pożyczka nie może być tak wysoka, jak mówią o tym foldery reklamowe. Czasem przy dobrej wypłacie nie uda ci się wziąć 500 złotych pożyczki, a niekiedy zamiast 1200 dostaniesz 800 – to sprawy regulowane wewnętrznymi zasadami firm i tak naprawdę nikt nigdy nie dowie się, dlaczego tak, a nie inaczej to działa. Ważne jednak, żebyś na reklamy patrzył z pewnym dystansem: nie wszystko, o czym się w nich mówi, będzie dla ciebie możliwe.
Zdrowy rozsądek zawsze w cenie
Pamiętaj o tym, żeby pożyczać odpowiedzialnie. Wybór firmy może cię sporo kosztować, ale jeszcze poważniejsze problemy czekają na tych, których skusiła wizja łatwych pieniędzy bez zabezpieczenia: pożyczkę trzeba będzie spłacić, i to, że twojej zdolności nie weryfikuje wnikliwie pożyczkodawca, nie zwalnia cię z obowiązku rozważnego wnioskowania o pożyczki.