Ptaki zamieszkujące w aglomeracjach, głównie gołębie, w doskonały sposób zaadoptowały się do przebywania między nami i do zgiełku drogowego. Brak bezpośrednich wrogów powoduje, że ptaki rozmnażają się z tendencją wzrostową. Łatwość zdobywania pokarmu i znajdowania lokum powoduje, że gnieżdżące się gołębie widać na każdym kroku.
Wiosną wzmaga się ich aktywność. Stają się uciążliwe, najbardziej gdy szukają schronienia i dobrego miejsca do budowy gniazda. Brudzą ściany domów, systemy rynnowe i gzymsy. Ptaki to także nosiciele chorób, bakterii i są w stanie wywoływać uczulenie.
Dobrym krokiem na niepożądanych gości może być blokada ptakom dostępu do miejsc, które sobie one w szczególności upatrzyły. Przykładem takich miejsc może się okazać nasz parapet. Napięty na całej szerokości sznurek powinien przynajmniej na jakiś okres przeszkodzić ptakom w przesiadywaniu przy oknach.
Inne rozwiązanie to użycie płyty CD, która zaczepiona nad terenem odpoczynku gołębi przestraszy je odbijającym się światłem. Alternatywnie stosuje się dowolne odblaskowe płytki jak również zabawkowe wiatraczki.
Sukces w odstraszaniu gołębi zależy przede wszystkim od częstej zmiany form, albowiem gołębie stopniowo przyzwyczajają się do obecności różnych strachów i zaczynają się przyswajać.
Jedynymi skutecznymi zabezpieczeniami są listwy z kolcami, siatki oraz urządzenia elektryczne. Wymienione sposoby są skuteczną barierą zapobiegającą siadanie i gniazdowanie przez ptaki w tych obszarach, w których ich obecność jest z różnych okoliczności niepożądana. Ważne jest fakt, że nie powoduje to zagrożenia dla samych ptaków, w żaden sposób ich nie rani, a jedynie odstrasza i ogranicza dojście do wybranych miejsc.