Harmonia jest to stan, gdy rzeczy na które patrzymy mają swoje określone położenie, są dobrze skomponowane względem siebie. Harmonijność w ogrodzie może dać bardzo ciekawe rezultaty. Jeśli dobrze wszystko rozplanujemy, nasz ogród będzie świecił przykładem w całej okolicy.

Data dodania: 2014-01-18

Wyświetleń: 9542

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Harmonia w ogrodzie

Jak uzyskać harmonię w ogrodzie?

Nasz ogród zazwyczaj nie stanowi jednolitej powierzchni. Możemy wydzielić obszary takie jak trawnik, chodniki, pas krzewów iglastych, czy przestrzeń zajmowana przez ogródek warzywny.

Zadaniem naszym lub firmy zakładającej ogrody jest takie rozplanowanie i zbudowanie ogrodu, by wszystkie jego składowe ciekawe ze sobą współgrały. Jednym ze sposobów do osiągnięcia tego celu jest ścisłe wyznaczenie granic każdego z elementów ogrodu. Służą do tego obrzeża ogrodowe, znane też jako bordery oraz kilka innych rozwiązań.

Zastosuj obrzeże ogrodowe

Dzięki zastosowaniu obrzeży ogrodowych oddzielimy każdą z posiadanych stref ogrodu. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych i rozpatrywanej tu harmonii, ale również od strony praktycznej. Największą przestrzeń w naszej przydomowej zieleni zajmują zazwyczaj trawniki. Trawy mają również tendencję do przerastania poza obszar, który im początkowo wyznaczymy. I w tym miejscu poznamy największą zaletę obrzeży, które sutecznie zapobiegną przerastaniu traw na teren poletka z warzywami, hodników, czy klombów kwiatów.

Na obrzeża jest kilka sposobów, w zależności od naszego gustu lub środków finansowych jakie chcemy na to przeznczyć. Można to zrobić za pomocą krawężników, plastikowych lub betonowych palisad, falistych obrzeży lub borderów. Takie krawężniki można ułożyć również z kamieni, ale bez wątpienia dla uzyskania dobrego efetu będziemy musieli poświęcić na to dużo pracy.

Ogród jest ozdobą dla domu i wizytówką dla gospodarza. Warto o tym pamiętać i stworzyć go w taki sposób, który będzie przynosił chlubę oraz będzie cennym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena