Z reguły słyszymy o laboratoriach chemicznych i o tym, jaka jest ich rola raczej mówić nie trzeba. Jednak rodzajów popularnych laboratoriów jest więcej. Są to:
- Laboratoria fizyczne
- Laboratoria chemiczno-biologiczno-medyczne
- Laboratoria przemysłowe
- Laboratoria pomiarowe
- Laboratorium w naukach społecznych
Co oczywiste w zależności od profilu przeprowadzane są nich wszelkiego rodzaju unikatowe badania przy użyciu odpowiednich, specjalistycznych sprzętów.
Proszę zauważyć, że nie wymieniono tu takich laboratoriów, jak laboratorium drogowe, laboratorium budowlane, czy właśnie laboratorium budowlano-drogowe. Są to zdecydowanie mniej popularne laboratoria, bo zakres ich badań, jak sama nazwa wskazuje, ogranicza się przede wszystkim do badań surowców i materiałów budowlanych, a zatem i materiałów drogowych. Nie oznacza to, że funkcje takich laboratoriów są mniej istotne niż laboratoriów fizycznych, czy chemicznych. Po prostu ich specyfika jest inna, osoby o innych specjalizacjach w nich pracują, choć sam schemat prac może być bardzo podobny.
W laboratoriach budowlano-drogowych oprócz pracowników o wykształceniu chemicznym niezbędne jest funkcjonowanie specjalistów z dziedziny budownictwa, projektantów, czy inżynierów. Konieczna jest znajomość wszelkich właściwości materiałów budowlanych, jak np. betonu, cementu, zapraw, prefabrykatów i innych.
Laboratoria budowlano-drogowe niejednokrotnie specjalizują się również w zakładowej kontroli produkcji (ZKP) - prowadzeniu szkoleń, pomocy we wdrażaniu systemu ZKP oraz uzyskaniu certyfikatu ZKP. Zakładowa kontrola produkcji wprowadzona w danym zakładzie produkcyjnym zapewniać ma zgodność wyrobów z normami państwowymi.
Zakładowa kontrola jakości wymaga od producentów trzymania się ściśle określonych norm produkcji i wytwarzania materiałów budowlanych. Przestrzeganie zasad tego systemu z reguły ma przełożenie na pozytywne wyniki badań przeprowadzanych przez laboratoria budowlane, czy laboratoria budowlano-drogowe.
Główne zadania laboratorium budowlano-drogowego to:
- badania cementów i dodatków,
- badania betonu,
- badania wody,
- badania kruszyw,
- badania kamienia naturalnego
- badania prefabrykatów
- badania gruntów i stabilizacji,
- badania zapraw,
- badania systemów dociepleń,
- badania złóż,
- badania mas bitumicznych,
- badania nawierzchni,
- diagnostyka.