Wyborny smak, bogaty zapach, idealne dekoracje – tak, to wszystko w wystawnym obiedzie jest bez wątpienia najważniejsze, jednak wszystko na nic, jeśli nie masz odpowiedniego serwisu obiadowego. Niestety, jeśli wydaje ci się, że jego wybór to prościzna, popełniasz gruby błąd. Oto tylko kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Data dodania: 2014-01-17

Wyświetleń: 1027

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybierać serwis obiadowy?

Projekt

Dziś w zasadzie wszystko może być wizjonerskie lub designerskie. Często oznacza to odejście od klasyki, ale to nie jest wymóg. Możesz wybierać serwis obiadowy według własnego widzimisię, projektów są tysiące, a sam projekt to jeszcze nie wszystko, ponieważ zwykle poza wzorem serwisu, wybrac można również dekorację (wzór to kształt, głębokość, ogólnie rzecz biorąc – forma przestrzenna, natomiast dekoracja to motyw graficzny, który wszakże obowiązkowy nie jest).

Zestawy klasyczne to zazwyczaj dekoracje kwiatowe lub drobne abstrakcyjne. Często też w ramach klasycznego designu po prostu rezygnuje się z dekoracji, stawiając jedynie na rozbudowany wzór. W zestawach nowoczesnych projektanci często rezygnują z dekoracji, stawiając na nietuzinkowe połączenia kolorów albo krzykliwe barwy pojedyncze, na przykład limonkową albo soczyście czerwoną.

Mycie

Dawniej wszystko było proste: płyn do mycia, jakaś gąbka i do dzieła. Dziś, ze względu także na mnogość używanych do produkcji serwisów obiadowych materiałów, sprawa się zdecydowanie skomplikowała: temperatura, wykluczenie niektórych substancji myjących – to wszystko są pewne ograniczenia. Plusem natomiast będzie możliwość mycia serwisu obiadowego w zmywarce, a także fakt, że producent określi jego wytrzymałość na szorowanie – to robi się przy serwisach obiadowych z wyższej półki, podając przybliżoną liczbę myć, po których walory zastawy spadną o określony procent.

Praktyka i estetyka

Fantazyjne wzory cieszą oko, wzbudzają radość, ale mogą też wzbudzić smutek lub złość, jeśli okaże się, że z powodu nadmiernej fantazji projektanta, naczynia są niepraktyczne: z talerza nie da się nabrać zupy, a sosjerka zostaje brudna, bo z jakichś dziwnych względów ozdobiona jest głębokimi wcięciami. Pamiętaj, że serwis obiadowy musi być w miarę łatwy do utrzymania w czystości – design więc jak najbardziej, ale nie za wszelką cenę.

Wybierać w sieci czy w sklepie?

Wybór serwisu obiadowego to sprawa niełatwa. W sieci, na zdjęciach, trudno dostrzec niektóre subtelności wzorów, nawet jeśli fotografie są w niezłej rozdzielczości. Niestety – żaden sklep nie może sobie pozwolić na ekspozycję tylu wzorów i dekoracji, co sklepy internetowe. Dlatego też tutaj musisz zadecydować sam. Wiele osób najpierw idzie do sklepu obejrzeć, dotknąć, „przymierzyć się” do serwisu obiadowego, a dopiero później dokonuje zakupu, już za pośrednictwem sieci – bo tak łatwiej i odpada problem transportu, który, nie oszukujmy się, przy wieloczęściowym serwisie obiadowym dla 12 osób jest dość poważny – strata nawet jednego elementu będzie bardzo bolała, zwłaszcza jeśli nie da się jej uzupełnić: nie każdy serwis można kupować również na części.

Podpowiedzi innych

W wielu sprawach zdajemy się często na doświadczenie i gust innych. Tutaj raczej nie ma co liczyć na to, że ktokolwiek nam pomoże. Możesz usłyszeć opinie tak różne, że raczej stracisz motywację do poszukiwań. Pamiętaj, że jeśli tylko serwis obiadowy jest wystarczająco praktyczny i nie ma żadnych problemów z jego użytkowaniem, sprawy estetyczne możesz rozsądzać wedle własnego uznania. Nie daj sobie wmówić, że jakiś wzór nie jest już modny, a inny jest zbyt prymitywny lub zbyt fantazyjny – wybierz to, co ci się podoba.

Licencja: Creative Commons