Samochód to dzisiaj dobro konieczne. Co prawda nieposiadane przez każdą osobę, ale przez przeważającą większość myślących o tym, by komfortowo poruszać się z miejsca na miejsce. Mimo dość dobrze rozbudowanej infrastruktury kolejowej oraz autobusowej środki lokomocji te nie gwarantują udanej podróż w każde miejsce. 

Data dodania: 2011-12-09

Wyświetleń: 1136

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Utrudniony może być dojazd do małych miejscowości, jak również do niektórych regionów kraju. Z tego powodu niemal wszystkie akcje typu "dzień bez samochodu", które nawołują do zrezygnowania z auta w mieście, ale tym sposobem obniżające komfort podróżowania, są z góry skazane na niepowodzenie. Nikt dobrowolnie nie zrezygnuje ze wszystkich korzyści kryjących się za posiadaniem samochodu.

Gdy już podejmiemy decyzję o kupnie auta i zaczniemy myśleć o tym, że przyda nam się kredyt samochodowy, to warto byśmy poznali podstawy, które decydują o tym, że decyzja, którą się w konsekwencji tego podejmiemy jest korzystna lub nie. I tak na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu, to ono bowiem decyduje o jego koszcie. Z praktycznego punktu widzenia warto zauważyć, że oprocentowanie na kupno używanego samochodu jest wyższe niż na nabycie auta nowego. W tym wypadku może być wyższe nawet o 3%, a jeśli kredyt jest rozłożony na dłuższy czas różnica w jego kosztach może być zasadnicza.

Dodatkowo kredyt samochodowy może być nam udzielony przez właściwie każdy bank oferujący tego typu produkt finansowy niezwiązany z żadną konkretną marką auta, jak również przez bank odpowiadający określonej marce samochodu. Na przykład możemy skorzystać z opcji, jakie przedstawia swoim klientom bank pewnej japońskiej marki czy znany na rynku bank pewnej niemieckiej marki z bogatą juz tradycją. Różnice między ofertami poszczególnych banków mogą być niewielkie i mieć charakter kosmetyczny, mogą również wprowadzać między nimi zasadnicze zmiany.

Dodatkowo rozważając możliwość wzięcia kredytu na samochód, warto zwrócić uwagę na wiek samochodu oraz czas spłacania kredytu. W zależności od konkretnego banku czas ten musi się zamknąć w 15 lub 20 latach.

Gdy poprawi nam się sytuacja materialna, wskazane może się okazać szybsze spłacenie kredytu. Dlatego podpisując umowę na kredyt samochodowy, należy sprawdzić, czy bank daje nam taką możliwość i czy za jej skorzystanie należy dodatkowo zapłacić.

Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć?

Przeciętny Polak rozważa zakup samochodu na kredyt wtedy, kiedy dotychczas używane auto nie sprawdza się już tak dobrze, zaczynają sie problemy techniczne lub gdy nasza rodzina powieksza sie o koljengo członka a my potrzebujemy zakupic wieksze auto, w którym bez problemu pomieścimy naszą familję.

Gdy już zapadnie decyzja, że kupujemy samochód w kredycie ważne jest wybranie jednej możliwości: albo kupna samochodu nowego, albo używanego. W przypadku samochodu używanego koszt kredytu zazwyczaj nie jest dużo większy, zwiększaja się natomiast lista formalności. Istnieje bowiem konieczność wyceny auta przez niezależnego doradcę. W przypadku zakupu samochodu nowego, właściwie nie ma takiej konieczności, ponieważ kupujemy auto po cenach rynkowych.

Zanim podejmiemy decyzję, gdzie wziąć kredyt, ważne jest byśmy wybrali miejsce, w którym uzyskamy najniższe oprocentowanie. Banki pod tym względem mogą dawać naprawdę różne propozycje, stąd poprzez systematyczne poszukiwanie można odnaleźć dużo lepszą propozycję niż oferowano nam w innych placówkach. Dodatkowo pewną prawidłowością jest to, że samochody nowe są niżej oprocentowane niż samochody używane. W tym pierwszym wypadku można oszczędzić nawet 3%.

Określając czas, w którym chcemy spłacać auto, należy wziąć pod uwagę w przypadku samochodów używanych, że okres kredytowania nie może być dłuższy niż 15 lub 20 lat. Okres spłaty określa każdorazowo bank. Kredyt na samochód musi być w takim układzie spłacony w ściśle określonym maksymalnym okresie spłaty. Dobrze dodatkowo dowiedzieć się, jak wyglądają możliwości jego szybszej spłaty, czy można dany kredyt spłacić przed terminem i czy w takiej sytuacji trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Decydując się na kredyt, mamy możliwość wzięcia go i spłacania w uniwersalnym banku o różnorodnym profilu działalności, czyli takim, który oferuje różne usługi, nie tylko kredyty na samochód, jak również w banku, który powstał jedynie do udzielaniu kredytów na samochód, na przykład do tego typu banków kwalifikują się wspomniane już banki niemieckiej i japońskiej marki samochodów. 

Dobrze jest się zorientować również w kwestii możliwości otrzymania ubezpieczenia na samochód, czyli czy dany bank oferuje korzystny pakiet ubezpieczeń, w tym nie obowiązkowe ubezpieczenie autocasco oraz obowiązkowe ubzpiecznie oc. W ten sposób można wybrać najlepszy kredyt samochodowy.

Licencja: Creative Commons