Wiek średni to dla mężczyzny bardzo trudny czas. Jest to okres refleksji nad samym sobą, bilansu dotychczasowych osiągnięć, planów na przyszłość, a także uświadomienie sobie, że jest się coraz starszym.

Data dodania: 2013-12-20

Wyświetleń: 1499

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wigor, wydolność, sprawność... 

Od zarania dziejów szukamy cudownego eliksiru, który da nam wieczną młodość, zdrowie i szansę na wieczne życie, jednak - póki co - szybki rozwój medycyny jedynie je wydłuża i poprawia komfort funkcjonowania osób w starszym wieku.

Jeśli mamy cieszyć się długim życiem i nienagannym zdrowiem, nie wystarczy jedynie chcieć, ale należy podjąć ku temu zdecydowane działania.

Jak wynika ze statystyk, większość mężczyzn nie dba o siebie, o swoje zdrowie, nie odwiedza gabinetów lekarskich, nie bada się, a jakiekolwiek sygnały o problemach zdrowotnych po prostu bagatelizuje. Jest to wielki błąd, który może doprowadzić do wielu chorób, złego samopoczucia, przemęczenia, a w związku z tym braku realizacji zamierzonych planów. O zdrowie, co prawda, powinniśmy dbać przez całe życie, ale jeśli do tej pory z jakichkolwiek przyczyn tak się nie działo, to zmieńmy to chociaż w sile wieku.

Jak więc powinien zadbać o siebie mężczyzna w sile wieku, aby mógł się pochwalić wigorem, wydolnością i sprawnością?

- Przede wszystkim, każdy mężczyzna powinien jak najszybciej odwiedzić chociażby swojego lekarza rodzinnego i poprosić o skierowania na szereg badań. Chodzi między innymi o: morfologię, odczyn opadania krwinek czerwonych, ogólne badanie moczu, elektrolity w surowicy, profil lipidowy, poziom glukozy we krwi, antygen swoisty dla stercza, kwas moczowy w surowicy, magnez w surowicy, a także hormon tyreotropowy. Badania te pozwolą ocenić ogólny stan zdrowia, sprawdzić potencjalne zmiany związane z przerostem gruczołu sterczowego, a także z funkcjonowaniem tarczycy.

- Kolejną kwestią, która niestety coraz częściej występuje u mężczyzn w średnim wieku, jest otyłość. Jest ona niebezpieczna i może prowadzić do wielu chorób w każdym wieku, ale im jesteśmy starsi, tym możemy spodziewać się gorszych konsekwencji. Należy więc - jak najszybciej - zacząć dbać o prawidłową dietę, czyli postawić na zdrowe posiłki zawierające dużo witamin, a ograniczyć ciężkie i tłuste dania.

- Aby zdrowie dopisywało nam jak najdłużej, należy również zastanowić się nad własnym stylem życia i ewentualnie go zmodyfikować. Mężczyzna w sile wieku powinien dużo się ruszać, a więc biegać, chodzić na spacery, jeździć rowerem, pływać bądź wybrać inną aktywność, która będzie sprawiać mu dużo satysfakcji. Poza tym, starajmy się unikać stresu, nie przepracowywać się, a raczej odpoczywać i relaksować się. Zwróćmy również uwagę na używki. Jeśli zdarza nam się dużo palić bądź spożywać alkohol, jak najszybciej zmieńmy nasze przyzwyczajenia.

Aby dożyć sędziwego wieku i cieszyć się dobrym zdrowiem, zwolnijmy więc nieco tempo życia, skontrolujmy stan naszego zdrowia, zdrowo się odżywiajmy i - co najważniejsze - nie lekceważmy symptomów choroby. Wiek średni to czas, w którym najbardziej powinniśmy cieszyć się ze swojego życia. Bawmy się więc nim i czerpy z niego jak najwięcej, pamiętając o tym, że szczęście i zdrowie zawsze idą w parze. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena