10 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem rehabilitanta/fizjoterpeuty.

Data dodania: 2013-12-14

Wyświetleń: 1502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?

1. POLECENIE – popytaj wśród znajomych, rodziny, czy nie znają terapeuty godnego polecenia, z którego usług są zadowoleni.

2. PRZESZUKAJ INTERNET – uważaj na zwodnicze reklamy i nie sugeruj się wysokim miejscem w wyszukiwarce, nie świadczy to bowiem o jakości usług. Jeżeli znalazłeś potencjalnego rehabilitanta zarówno przez Internet, jak i z polecenia, koniecznie sprawdź jego kompetencje zawarte w poniższych punktach.

3. KWALIFIKACJE – sprawdź jakiej uczelni jest absolwentem: państwowej, prywatnej, dziennej czy zaocznej. Zwróć uwagę na otrzymany tytuł, czy jest to magister, licencjat, technik czy masażysta? Oceń wykształcenie rehabilitanta i wybierz tego, który twoim zdaniem posiada najbardziej kompleksowe kwalifikacje.

4. DOŚWIADCZENIE – prześledź uważnie dotychczasową ścieżkę zawodową terapeuty, jak długo praktykuje, gdzie pracował i z kim współpracuje. Warto zainteresować się rehabilitantem, który ma doświadczenie zarówno z profesjonalnymi sportowcami, jak i pacjentami nie uprawiającymi sportu, gdyż dzięki temu posiada większą znajomość problemu.

5. UKOŃCZONE KURSY – zwróć szczególną uwagę na odbyte przez rehabilitanta specjalistyczne kursy, gdyż to właśnie na nich opiera się technika pracy terapeuty. Dobry fizjoterapeuta powinien mieć ukończony więcej niż jeden kurs specjalistyczny w całości, gdyż te często podzielone są na części. Sprawdź kiedy rehabilitant ukończył ostatni kurs i czy nadal się dokształca, ponieważ fizjoterapia prężnie się rozwija, a dobry specjalista musi być „na czasie” z nowymi metodami leczenia. 

6. TERMINY – zorientuj się, czy fizjoterapeuta jest elastyczny, a jego grafik odpowiada twojemu, co w znacznym stopniu ułatwi rehabilitację i planowanie kolejnych wizyt. Upewnij się, czy terapeuta jest również mobilny i dojeżdża do pacjenta, co jest bardzo istotne w momencie, gdy pacjent z powodu znacznych dolegliwości nie jest w stanie sam dojechać do gabinetu.

7. CENA – upewnij się jaki jest koszt wizyty, a także co jest zawarte w jej cenie. Dowiedź się jak długo trwa wizyta i ile z tego czasu jest poświęcone na pracę fizjoterapeuty 1 na 1 z pacjentem.

8. STRONA WWW – odwiedź i przejrzyj witrynę specjalisty, do którego chcesz się udać, gdyż jest to jego wizytówka. Sprawdź, czy jest prowadzona na bieżąco i czy przede wszystkim posiada wszystkie nie zbędne informacje o rehabilitancie i gabinecie. Kompleksowa strona posiadająca szeroki opis oferowanych usług i kwalifikacji fizjoterapeutycznych świadczy o rzetelności oraz estetyce pracy rehabilitanta.

9. SPECJALISTA – zorientuj się, czy rehabilitant jest aktywny i udziela się publicznie. Terapeuta, który jest pewny siebie i ręczy za swoją pracę chętnie publikuje swoje artykuły naukowe, jest ekspertem na forach i portalach tematycznych, dzięki czemu zyskuje uznanie i zaufanie nie tylko w swoim kręgu, ale także wśród pacjentów. Warto sprawdzić również opinie i oceny pacjentów, którzy już korzystali z usług fizjoterapeuty na znanych portalach recenzujących pracę rehabilitantów.

10. ZMIEŃ TERAPEUTĘ – jeżeli nie odczuwasz poprawy swojego stanu zdrowia po kilku zabiegach lub gdy nie odpowiada Ci współpraca z terapeutą, koniecznie zrezygnuj z jego usług. Poprawa powinna być odczuwalna już po jednym, dwóch zabiegach, a jej brak świadczy o złym zdiagnozowaniu problemu lub nieumiejętności jego wyleczenia przez rehabilitanta.

mgr Michał Dachowski

Licencja: Creative Commons
0 Ocena