Do tej pory powstała ogromna ilość diet mających kształtować nasze ciała. Większość z nich opiera się na eliminacji produktów, najczęściej tłuszczu lub cukrów, inne zakazują łączenia konkretnych składników itp. Wszystkie mówią: jeść mniej! Jemy (lub nie), trenujemy, liczymy kalorie i zgubione z trudem kilogramy. Ale co na to nasz mózg?

Data dodania: 2013-12-01

Wyświetleń: 1728

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co mózg lubi jeść?

Jak wiadomo, to on najbardziej korzysta na wyrzucanych z jadłospisów tłuszczach i cukrach, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Brak tych składowych najwyraźniej widzimy po malejącej masie ciała, ale co dzieje się z mózgiem? Tego nie jesteśmy w stanie zaobserwować gołym okiem. Odczuwając fizyczny głód nie bierzemy najczęściej pod uwagę tego, że o ile jesteśmy w stanie jakkolwiek zapełnić żołądek  gazowanym napojem, czy odtłuszczonym jogurtem i skorzystać na efekcie wizualnym, mózg dalej będzie w stanie głodu.

Dlaczego tak ważne jest, żeby nie pozbawiać się radości spożywania tego, co dietetycy najczęściej radzą z diety wykluczyć? Bo 50% całkowitej ilości cukrów zostaje spożytkowanych tylko i wyłącznie na pracę tego organu. Pozostała połowa przeznaczana jest na pracę organizmu, czyli pozostałych narządów, oddychanie, trawienie, pracę mięśni. Tłuszcze za to są nośnikami kwasów tłuszczowych wspomagających efektywną pracę mózgu. Ponadto, umożliwiają przyswajanie witamin: A, D, E, K – bez tłuszczu ich spożywanie nie ma większego sensu, gdyż organizm nie jest w stanie ich przyjąć. Ważne jednak, żeby zarówno cukry, jak i tłuszcze, które zamierzamy włączyć do naszej diety, były wysokogatunkowe – omijajmy jak najdalej fast-foody, potrawy smażone, tłuszcze trans i słodycze. Na nich na pewno nie skorzysta ani sylwetka, ani tym bardziej mózg.

Co więc jeść? Oto lista 12 produktów mających zbawienny wpływ zarówno na procesy myślowe, jak i funkcjonowanie całego organizmu;

AWOKADO – oprócz bogactwa witamin i soli mineralnych, awokado zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy spowalniających starzenie się komórek ciała (w tym mózgu), a także wzmaga żywotność naczyń układu krwionośnego, normalizuje przepływ krwi przez żyły i tętnice, tym samym przyczyniając się do lepszego dotlenienia mózgu.

BURAKI  - wspomagają wydajniejsze działanie układu krwionośnego poprzez uwalnianie do krwi naturalnie w nich występujących azotanów, zwiększających przepływ krwi do mózgu,  a co za tym idzie, powodują lepsze odżywienie i dotlenienie tego narządu.

CZOSNEK – ma działanie antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, a także obniżające zbyt wysokie ciśnienie. Optymalizuje całkowity przepływ krwi przez komórki ciała. To jednak nie koniec korzyści, jakie możemy odnieść jedząc czosnek. Okazuje się bowiem, że wykazuje on również działanie prewencyjne przeciwrakowe oraz wspomaga leczenie wszelkich nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem guzów występujących w mózgu.

GORZKA CZEKOLADA – antyoksydanty zawarte w gorzkim, ciemnym kakao mają zbawienny wpływ na całe nasze ciało, a najsłynniejsi ich przedstawiciele – flawonoidy – regulują i usprawniają przepływ krwi przez komórki ciała, dotleniając tym samym mózg, normalizując ciśnienie krwi, a także obniżając poziom cholesterolu odpowiedzialnego za choroby serca. Dodatkowo, zawarta w gorzkiej czekoladzie kofeina wpływa pozytywnie na funkcjonowanie procesów myślowych, a teobromina usprawnia umysł. Pod wpływem jej działania podnosi się także poziom tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin, które poprawiaja nastrój i pozwalają bardziej cieszyć się życiem.

JAGODY – oraz inne owoce leśne, a także truskawki od lat są znane z dobroczynnego wpływu na nasze samopoczucie w letnie dni. Okazuje się jednak, że nie tylko ich walory smakowe są odpowiedzialne za nasze dobre funkcjonowanie. Owoce te mają również inne zalety, np. znacznie spowalniają naturalne procesy starzenia się mózgu, zwłaszcza w obszarze funkcjonowania uwagi oraz pamięci.

KAWA – o tym, że kawa ma działanie pobudzające nie trzeba nawet wspominać. Zawarta w kawie kofeina wzmaga szybkość oraz sprawność procesów myślenia. Dzięki bogactwu antyoksydantów, spowalnia starzenie się komórek nerwowych oraz – jak wykazują niektóre badania – ma także działanie antydepresyjne.

OLIWA Z OLIWEK – pomijając walory smakowe oraz szeroką gamę przeróżnych zastosowań w kuchni, jest ona nieprzecenionym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, o których od dawna wiadomo, że spowalniają proces starzenia się mózgu, a także innych tkanek organizmu, pozwalając dłużej cieszyć się sprawnością umysłową oraz fizyczną.

ORZECHY WŁOSKIE – poza bogactwem witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych (w tym kwasu alfa-linoleinowego - ALA) orzechy włoskie zawierają mnóstwo zdrowych dla serca i przeciwdziałających stanom zapalnym składników odżywczych, które poprawiają funkcjonowanie całego układu krwionośnego, przyczyniając się jednocześnie do lepszego ukrwienia mózgu, a co za tym idzie, wydajniejszego transportu tlenu oraz pozostałych mikroelementów, usprawniających działanie tego narządu. Z ciekawostek: badania przedstawione na międzynarodowej konferencji poświęconej chorobie Alzheimera w roku 2010 udowodniły, że podawanie orzechów włoskich myszom cierpiącym na tę chorobę usprawniło ich pamięć, zdolności uczenia się oraz koordynację ruchową. Pozwala to przypuszczać, że podobne działanie ma stała obecność orzechów włoskich w diecie człowieka.

RYBY MORSKIE – zwłaszcza te tłuste jak: łosoś, makrela czy sardynka, zawierają bogactwo kwasów tłuszczowych (DHA, EPA), które znacznie usprawniają pracę mózgu, obniżają ryzyko demencji w podeszłym wieku, a także usprawniają pamięć i koncentrację.

SZPINAK – zawarte w jego charakterystycznych zielonych liściach liczne antyoksydanty (w tym luteina) usprawniają funkcjonowanie mózgu poprzez zahamowanie procesów starzenia się komórek. Ponadto znacznie zmniejszają zanik zdolności poznawczych, pojawiający się wraz z wiekiem. Szpinak wraz z innymi zielonymi warzywami liściastymi, bogatymi w wapń, żelazo oraz mnóstwo witamin, poza dobroczynnym wpływem na procesy myślenia, wykazuje również działanie odmładzające, poprawiając zarówno wygląd zewnętrzny, jak i usprawniając pracę narządów wewnętrznych.

i..

WODA – być może wydaje się to zaskakujące, że woda znalazła się na liście produktów wspomagających pracę mózgu, ale jest ona jednym z najważniejszym składników warunkujących sprawne funkcjonowanie tego narządu. Tkanka mózgu pozbawionego wody przez dłuższy czas stopniowo się obkurcza, a idące z tym w parze odwodnienie ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze, upośledza działanie pamięci krótkoterminowej, umiejętność podejmowania decyzji oraz koncentrację.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena