Terapia manualna zyskuje coraz więcej popularności w Polsce dzięki rosnącej liczbie fachowych gabinetów rehabilitacyjnych leczących tą metodą, a także dzięki większej świadomości pacjentów co do tej formy leczenia. Jej skuteczność oraz przewaga nad leczeniem farmakologicznym jest potwierdzona naukowo.

Data dodania: 2013-11-22

Wyświetleń: 1332

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skuteczność terapii manualnej

Wiele osób boryka się z uporczywym bólem, jakim bywa postrzał lub lumbago. Zjawiska takie z reguły mają charakter chwilowy, lecz niekiedy utrzymują się przez kilka lub nawet kilkanaście dni. Tego typu stany, czyli uporczywe bóle karku lub górnego odcinka kręgosłupa, potrafią być bardzo trudne do zniesienia, a konwencjonalne leki przeciwbólowe dostępne nawet na receptę nie są w stanie uśmierzyć bólu związanego z tymi dolegliwościami. Niewiele osób wie, że istnieje specjalność w rehabilitacji, jaką jest terapia manualna, która opracowana została z myślą o pomocy ludziom z takimi przypadłościami.

Terapia manualna to nie szarlataństwo a medycyna

Terapia manualna bywa często mylona z kręgarstwem, czyli samozwańczym lecznictwem nieopartym na medycynie konwencjonalnej. Tego typu „pomoc” może być niebezpieczna, ponieważ niewykwalifikowana osoba może przez przypadek uszkodzić pacjentowi kręgosłup. Terapię manualną wykonują lekarze lub rehabilitanci, którzy odbyli serię specjalistycznych szkoleń w tym zakresie. Potrafią oni w serii kilku krótkich zabiegów przywrócić sprawność karku, szyi i innych części kręgosłupa redukując lub całkowicie uśmierzając ból oraz przywracając tym stawom prawidłowe funkcjonowanie. Terapia taka odbywa się na podstawie zdjęcia RTG, a także wstępnej diagnozy podczas pierwszej wizyty. Wszystko po to, aby wizyta ta odbyła się bezpiecznie i bez żadnego ryzyka dla pacjenta.

Masaż lecznicy jest formą terapii manualnej

W terapii manualnej można także dokonywać pozytywnych zmian w kręgosłupie w dłuższych okresach po wykonaniu cyklicznych terapii. Tego typu zabiegi kierowane są często do pacjentów, którzy w wyniku wypadku lub złego trybu życia nabyli nieporządne zmiany w kręgosłupie. Wiele takich zmian można odwrócić lub opanować dzięki zastosowaniu masażu leczniczego. Masaż leczniczy wykonuje się cyklicznie, z reguły dwa do trzech razy w tygodniu, w sesjach po 30 lub 45 minut. Regularnie masowane stawy (nie tylko kręgosłup) stopniowo się regenerują i z czasem odzyskują swoją dawną sprawność pokonując zwyrodnienie lub uszkodzenie mechaniczne. Warto wspomnieć, że masaż leczniczy zdecydowanie wzmacnia stawy oraz pobudza w nich krążenie krwi, a także wzmacnia ich siłę, przez co ich sprawność jest na zdecydowanie większym poziomie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena