Ból zęba informuje nas, że coś się z nim niedobrego dzieje, w związku z tym konieczna jest wizyta u dentysty. Jeżeli ból złapał nas w nocy lub podczas weekendu, dużą ulgę mogą nam dostarczyć domowe metody, oczywiście do momentu spotkania się ze stomatologiem.

Data dodania: 2013-11-05

Wyświetleń: 2113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy boli ząb - domowe sposoby łagodzące ból

Goździki – spostrzegamy głównie jako świąteczną przyprawę. Natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę, że goździki mają właściwości antyseptyczne i znieczulające. Zmiażdż goździk w moździerzu a rozkruszony proszek nałóż na ubolewającego zęba albo po prostu pogryź goździk i przeżuwaj przez kilka minut.


Czosnek – ma intensywne właściwości bakteriobójcze, wobec tego dość szybko wspomaga przezwyciężanie różnego typu infekcji. Postępujemy jak w przypadku goździków. 1 ząbek czosnku nałóż na bolący ząb lub przeżuwaj przez parę minut. Podobnie działa cebula.


Zioła – w szałwii znajdują się olejki eteryczne, związki flawonowe i wiele witamin, dlatego szałwia działa antybakteryjnie i przeciwbólowo. Zaparz łyżeczkę ziół, odstaw na parę minut pod przykryciem i ostudzonym naparem przepłucz usta. Podobne działanie posiada tymianek.


Alkohol - to chyba najentuzjastyczniej wybierany sposób walce z bólem :)Do dyspozycji mamy wódkę, whisky lub brandy. W każdym przypadku metoda zastosowania jest taka sama: schłodzonym trunkiem przepłukujemy jamę ustną lub namoczony w alkoholu gazik nakładamy na chorujący ząb.


Masaż – jeżeli ból nie jest na tyle intensywny, że jesteśmy w stanie dotknąć bolące miejsce, spróbuj wykonać masaż. Polega na masowaniu okolicy źródła bólu palcem wskazującym. Nacisk wokół  bolącego zęba wywoła pobudzenie ośrodków energetycznych, na wskutek czego powinniśmy poczuć na jakiś czas ulgę od bólu.
Jeśli bardziej wierzymy lekom niż naturalnym metodom, warto spróbować aspirynę. Działa znieczulająco oraz przeciwzapalnie. Poza połknięciem pastylki, można płukać usta rozpuszczoną w wodzie aspiryną lub zrobić okład gazikiem namoczonym w roztworze.

Inne patenty:

- Uśmierzyć ból może saszetka herbaty. Zalewamy herbatę wrzącą wodą, następnie ciepłą torebkę nakładamy na bolące miejsce.

- Ból zęba znieczulą kostki lodu.

- Na około 15min nałóż na bolący ząb plasterek surowego ziemniaka.

- Nasmaruj bolące miejsce kilkoma kroplami ekstraktu z wanilii.


Liczę na to, że wyżej przedstawionymi metodami pomogłam przetrwać ból zęba, ale warto pamiętać, że nie zastąpią one wizyty u dentysty.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena